Kytičkou proti rakovině - letos proti nádoru ledvin

Praha - Již pošestnácté se dnes v tuzemských ulicích prodávaly žluté kytičky měsíčníku lékařského. Tématem letošního Českého dne proti rakovině je nádorové onemocnění ledvin. Výtěžek sbírky půjde na boj s touto chorobou, v jejímž výskytu drží Češi drží smutné celosvětové prvenství. Akci opět organizuje Liga proti rakovině Praha. Výsledky letošní sbírky budou známé nejdříve za měsíc.

Rakovinu ledvin má v Česku bezmála 30 lidí ze 100 000. To je celosvětově suverénně nejvyšší číslo. Druzí Lotyši a třetí Němci výrazně zaostávají. Za posledních 35 let totiž u nás výskyt nádorů ledvin stoupl téměř na čtyřnásobek.

Nebezpečné jsou hlavně proto, že je zpočátku nemusí doprovázet žádné příznaky. „Pokud se nádor vyklenuje jakoby ze zad ledviny a je to navíc u levé ledviny, tak je tam dostatek prostoru a nemusí to být bolestivé. Může to růst dlouho a může se na to přijít velmi pozdě,“ upozornila předsedkyně ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Výskyt nádoru ledvin v Česku
Zdroj: ČT24

Tu nejdůležitější roli přitom nehraje genetika, ale hlavně životní styl. „Nádor ledvin není jednoznačně preventabilní, ale jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku tohoto onemocnění je kouření. Negativní roli hraje ale také mizerný pitný režim nebo nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě,“ podotkla Fridrichová. Cílem Ligy v roce 2012 je informovat veřejnost o možnostech, jak si své ledviny chránit. Ke každé kytičce tudíž lidé obdrželi informační letáček.

Pro letošní sbírku bylo připraveno 800 000 žlutých kytiček s oranžovou stužkou, jejichž minimální cena je 20 korun. V 930 městech a obcích ČR květiny prodávalo přes 11 tisíc dobrovolníků. Do akce se zapojili převážně studenti a kromě nich také hasiči, skauti, Český svaz žen, Česká pošta a knihkupectví.

V Praze na Můstku vyrostl i velký žlutý stan, kde zájemcům poskytují odborné konzultace lékaři z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Kytičky zde prodávali i moderátoři Českého rozhlasu, zpěvačka Heidi Janků nebo sourozenci Gondíkovi. V rámci odpoledního programu vystoupí zpěváci Xindl X, Vladimír Hron, Radek Tomášek a návštěvníkům také zahrají a zatančí folklorní soubory Jackové, Zaolzi a cimbálovka Mionší z Jablunkovska.

Sbírka každým rokem vynese kolem 14 milionů korun, peníze jdou na osvětové programy, na pomoc onkologicky nemocným a také na výzkum rakoviny. Onkologická klinika pražské vinohradské nemocnice například loni dostala půl milionu korun. Za peníze koupila speciální software pro plánování ozařování pacientů.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové