Šlachta: Zatčení policisté vydírání na Liberecku neorganizovali

Praha – Pětice policistů z Prahy a severních Čech, které počátkem května zadržela Generální inspekce policejních sborů, vydírání podnikatelů neorganizovala. V Hyde Parku ČT24 to uvedl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Policejní razie a domovní prohlídky u celé jedenáctičlenné skupiny podle něj nicméně poskytly podnětné materiály, které povedou k rozkrytí dalších vazeb.

Generální inspekce bezpečnostních sborů spolu s ÚOOZ na začátku května zadržela jedenáctičlennou skupinu osob, která se podílela na chodu vyděračského systému. Její součástí byla i pětice policistů, která ostatním poskytovala informace z policejních činností. Mezi obviněnými je příslušník protikorupční policie, šéf obvodního oddělení nebo vyšetřovatel. 

Informace od policie šestice civilistů využívala k vydírání podnikatele, který jim měl pomoct s obchodem s pohonnými hmotami. Mezi zatčenými civilními osobami je také bývalý vyšetřovatel Vladimír Nešpůrek (po změnění jména Svoboda), který měl údajně úzké vazby na kmotra Františka Mrázka.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v této souvislosti v Hyde Parku vyvrátil možnost, že by celou činnost řídili policisté. „Policisté to podle našich zjištění neorganizovali, organizovaly to osoby civilního charakteru. Policisté tomu dodávají neprůstřelnost, protože pokud máme policistu, který je schopen v našich databázích lustrovat, je to to největší zvěrstvo. My potom bojujeme s větrnými mlýny,“ uvedl Šlachta.

Šlachta: Chceme Nešpůrka dostat do vazby

ÚOOZ se podle Šlachty ovšem díky zátahu proti celé skupině zřejmě podaří odhalit širší vazby celé činnosti. „Případ, který jsme v poslední době zpracovávali, povede k rozkrytí zásadních vazeb,“ uvedl bez bližší specifikace ředitel ÚOOZ. „Při domovních prohlídkách bylo nalezeno hodně důkazního materiálu. Sami jsme byli překvapeni, co za materiály se nachází. Jsou to materiály od policie i ostatních služeb. Myslíme si, že tato skupina měla větší dosah,“ dodal Šlachta. Zda byl součástí sítě i někdo z politiků, Šlachta nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Myslím si, že tam je dost osob, které jsou zajímavé,“ řekl.

ÚOOZ se nyní podle něj bude snažit prokázat na základě získaného materiálu trestnou činnost zdržených osob, a usvědčit tak i zmiňovaného Mrázkova spolupracovníka Nešpůrka. „Pro nás je důležité, abychom tu osobu dostali do vazby. I podle toho, jaké informace máme z prostředí, odkud ta osoba pocházela, existuje obava z toho, že ty (důkazové) materiály máme,“ informoval Šlachta.

Má ÚOOZ „Mrázkův archiv“?

V souvislosti s dopadením Nešpůrka Šlachta promluvil také o případu zavražděného podnikatele Františka Mrázka a vyvrátil možnost, že by dodnes mohl někde existovat spis jeho kompromitujících materiálů na postavy české politiky a byznysu, který bývá označován jako Mrázkův archiv.

„Materiálů s panem Mrázkem je zajištěno hodně a materiály spojené s vraždou pana Mrázka jsou u nás,“ konstatoval Šlachta nekonkrétně. „Je to z celé činnosti, jak pan Mrázek fungoval. Jsou tam všechny kontakty, všechny informace. Pokud by tam byly informace, které jsou trestně-právního charakteru, tak by se z toho nějaký případ zrodil. Pokud jsou to informace novinářského charakteru, o tom, že se někdo s někým potkal, tak to nejsou informace, které by měly proudit ven.“