Zeman získal dostatek senátorských podpisů, zahájí prezidentskou kampaň

Praha - Miloš Zeman je prvním oficiálním kandidátem v boji o Pražský hrad. Petici za jeho zvolení už podepsalo deset senátorů. Podle informací ČT je pět z řad ČSSD, což se vedení strany moc nelíbí. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (SPOZ) dnes ale přesto oznámila, že oficiálně zahájí petiční kampaň na podporu prezidentské kandidatury svého čestného předsedy v pondělí 21. května v Moravskoslezském kraji. Strana má už stovku podpisových míst, která zveřejní na webu. Podpisový arch byl už dnes k dispozici i v jejím pražském sídle.

„Já si vážím těch senátorů, kteří to podepsali, právě proto, že neztratili svojí svobodu rozhodování,“ uvedl Zeman. Petici s podpisy mu přinesl senátor za ČSSD Vladimír Dryml. Podporu získal napříč politickým spektrem. Mezi podepsanými by měli být sociální demokraté Jaroslav Palas a Jaroslav Sykáček, komunistka Marta Bayerová, či senátoři za hnutí Severočeši Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava.

I přes postačující podpisy senátorů ale Zeman nadále trvá na podpoře své kandidatury nejméně 50 000 občany, jak stanoví zákon o přímé volbě hlavy státu. Podpisy senátorů si ponechá jako pojistku. Novinářům se zároveň pochlubil, že ho svým podpisem podpořil i známý podnikatel Tomio Okamura či motocyklový závodník Libor Podmol se svým týmem.

Miloš Zeman, čestný předseda strany SPOZ

„Platí to, co jsem říkal. Vyčkám na konečný výsledek této akce, vyčkám na počet podpisů a na počty podpisů ostatních kandidátů. Ale vypadá to tak, že velmi pravděpodobně splním své slovo, které znělo, že ukáže-li se, že je skutečný zájem občanů o moji kandidaturu, tak samozřejmě tuto kandidaturu přijmu.“


Dryml připomněl, že Zeman už kandidoval na prezidentský úřad v nepřímé volbě, kdy se střetl s nynějším prezidentem Václavem Klausem. Tehdy vypadl už v prvním kole, protože ho pravděpodobně nevolila část sociálních demokratů. Podle Drymla ho část sociálních demokratů „zradila“ i přesto, že prošel stranickými primárkami a jeho kandidaturu schválily politické orgány ČSSD.

Vladimír Dryml, senátor (ČSSD)

„Domnívám se, že je čestné a spravedlivé, aby se alespoň část sociální demokracie, která se nestydí za své chyby a snaží se je odčinit, postavila na stranu Miloše Zemana… Pokud ČSSD má ve svém názvu demokratická strana, tak by měla demokraticky nechat rozhodnout ty normální členy.“


Místopředseda strany ČSSD Zdeněk Škromach se ale domnívá, že podpora Zemana ze strany ČSSD není standardním postupem vzhledem k tomu, že je kandidátem jiné strany. „Zatím je příliš brzo na to, dělat nějaké závěry. Bylo by dobré počkat s těmito kroky a postoji až na podzim, až bude jasné, jaké podmínky pro volbu prezidenta budou platit,“ uzavřel. Místopředseda strany a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier reagoval slovy, že to možná zvláštní je, ale jde o osobní rozhodnutí senátorů i jejich osobní odpovědnost.

Občané při výzkumech veřejného mínění umísťují Zemana na třetí místo za bývalým předsedou úřednické vlády Janem Fischerem a ekonomem Janem Švejnarem. Zeman podle Drymla stmeluje nejen levicové voliče, ale i střední vrstvy.