Řidiče Smetanu převezli do olomoucké vazební věznice

Olomouc - Eskorta dnes převezla řidiče Smetanu do olomoucké vazební věznice. Odpykává si zde svůj trest za pokreslení předvolebních reklam na autobusech. Smetanu sem převezli z věznice v Praze na Pankráci dnes odpoledne. Potvrdili to pracovníci Generálního ředitelství Vězeňské služby. Do konce trestu mu zbývá téměř jedenáct týdnů.

Zda si za mřížemi odbude celý trest, není jasné. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal minulý týden v jeho prospěch stížnost na porušení zákona. Nejvyšší soud do příštího čtvrtka rozhodne, zda mu trest bude přerušen, či nikoliv. 

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku uvedl, že pokreslil nejméně třicet reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany, na protest proti politickým elitám. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky.

Nejvíce plakátů pokreslil Smetana straně ODS

Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 tisíc korun. Soud Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což udělal. Vedle toho si měl podle původního rozsudku odpracovat sto hodin obecně prospěšných prací, ale to odmítl. Soudkyně mu proto trest změnila na 100 dní vězení. 

Muž k výkonu nenastoupil, až v sobotu 21. dubna po odborářské demonstraci na Václavském náměstí v Praze se sám vydal policii. Za vyhýbání se nástupu do vězení mu nyní hrozí další stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.