Rath je ve vazbě, na postu hejtmana i v ČSSD skončil

Praha – Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem dnes poslal Davida Ratha do vazby. Soudce se obával toho, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Poslanec čelí obvinění z přijetí sedmimilionového úplatku. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla vazbu i pro zbylých sedm obviněných v případu. Rath dnes nejdřív rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na funkci středočeského hejtmana. Krátce nato se vzdal i členství v ČSSD, poslanecký mandát si ale zatím ponechal. Večer byl Rath převezen do vazební věznice v Litoměřicích, v případě odsouzení mu hrozí až 12 let vězení.

„Poslanec Parlamentu České republiky, obviněný doktor David Rath byl vzat do vazby s tím, že soudce shledal u obviněného všechny tři vazební důvody - to znamená důvody útěkové, koluzní i předstižné. Vazba se započítává u obviněného okamžikem zadržení, tedy pondělkem dvacátou hodinou a patnáctou minutou,“ řekla novinářům po rozhodnutí soudce státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Celé odpoledne prohledávala Rathovu kancelář na krajském úřadu policie. Večer odtud eskorta odvezla už bývalého hejtmana do vazební věznice v Litoměřicích. Podle serverů iDnes.cz a Novinky.cz byl Rath během pondělního zatýkání ozbrojen - první zmiňovaný zdroj mluví o teleskopickém obušku a o revolveru. Rath prý při zadržení odevzdal zbraně policistům společně s osobními věcmi, nechtěl se vzdát jen krabice. Tu policistům předal až pod pohrůžkou použití donucovacích prostředků. Detektivové v ní našli sedm milionů. Obviněný poslanec tvrdí, že v ní mělo být víno.

Rath ve vazební věznici
Rath ve vazební věznici
Více fotek
  • Rath ve vazební věznici zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3583/358271.jpg
  • Policie přináší do Rathova domu počítačku peněz autor: Tomáš Jůnek , zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3583/358263.jpg
  • Lenka Bradáčová zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3581/358080.jpg
  • Dům Davida Ratha autor: Tomáš Jůnek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3577/357699.jpg
 

Vazba i pro ostatní zadržené

Policisté kromě Ratha zadrželi dalších sedm lidí - čtyři muže a tři ženy. Jde mimo jiné o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, které dnes policisté vyslechli. Stíhán je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku. Obviněny jsou podle médií i ředitelka stavební firmy FISA Ivana Salačová a členka představenstva firmy ML Compet Lucie Novanská. Tuto společnost si prý Středočeský kraj najal na přípravu tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice. Bradáčová v podvečer poslala soudci návrh na vazbu i pro zbylých sedm obviněných v případu.

Skupina se údajně podílela na machinacích s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Policie zadržené stíhá pro podezření z podplácení, poškozování finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Podle policejní žádosti sněmovně o připuštění Rathova stíhání jde v případu o opravu buštěhradského zámku. Částka sedm milionů korun, s níž policisté poslance v pondělí večer zadrželi, byl údajně podíl pro něho. O žádné jiné zakázce se policisté v žádosti prý nezmiňují.

Rathův předchůdce ve funkci a nynější ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) dnes v Českém rozhlasu Radiožurnál řekl, že o financování opravy buštěhradského zámku museli být podrobně informováni i Rathovi náměstci.

O co v kauze jde?

Kauza se točí kolem nákupů přístrojů nebo stavebních rekonstrukcí v několika středočeských nemocnicích. Podle vyšetřovatelů se dotace zneužívaly i při opravě buštěhradského zámku. Podle státní zástupkyně ale může být okruh podezřelých zakázek ještě větší.

Na pomoc v programu Severozápad se na svých stránkách odkazuje společnost ML Compet. Ta zároveň organizovala i losování zakázek pro nemocnici v Mladé Boleslavi. „Vzniklo tady riziko, že je tendr šitý na míru nějaké firmě. Tu zakázku získala firma, která prakticky není stavební firmou,“ říká Martin Kameník z občanského sdružení Oživení.

Společnost ML Compet, která se zabývá organizováním veřejných zakázek, vede člen ČSSD Miroslav Lepil. V sídle této firmy dnes podle zaměstnanců nikdo z vedení společnosti nebyl. Mezi obviněnými má být i další členka představenstva Lenka Novanská.

Společnost Konstruktiva Branko získala od středočeského kraje stavební zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradu. „Materiál, který se předkládal do zastupitelstva, nebyl vůbec specifikován. Nebyly tam ekonomické rozbory,“ popisuje zastupitelka Středočeského kraje Dagmar Nohýnková (ODS). Na zakázku za 215 milionů chtěl kraj čerpat evropské peníze. Šéf stavební firmy, která zakázku vysoutěžila, je teď ale mezi obviněnými.

Konstruktiva Branko dosáhla na byznys i v krajských nemocnicích - za 163 milionů měla pracovat v Příbrami. Miliony se mohly ztrácet taky při opravě kladenské nemocnice. Na ní pracovala firma FISA a.s., za 65 milionů. Obvinění zasáhlo podle serveru lidovky.cz jak jednatelku stavební firmy Ivanu Salačovou, tak ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, před jejímž domem byl Rath v pondělí zadržen.

Nalezených 37 milionů korun by podle vyšetřovatelů mohlo souviset právě s okruhem těchto projektů. Může ale zasáhnout i další.


Zuzana Moravčíková
Zuzana Moravčíková

Odpoledne se Rath vzdal funkce hejtmana i členství v ČSSD

Rath při rezignaci na krajského zastupitele pověřil vedením hejtmanství náměstkyni Zuzanu Moravčíkovou. Vedení středočeské ČSSD ji zároveň doporučilo do čela kandidátky pro podzimní krajské volby. Od zítřka bude také Moravčíková pověřenou hejtmankou. Dnes řekla, že nechá prověřit rekonstrukci zámku Buštěhrad. Poslaneckého mandátu se zatím Rath nevzdal.

Video Rath dorazil do litoměřické věznice
video

Rath dorazil do litoměřické věznice

Petr Nečas:

„Bylo by nesmírně špatné, kdyby vznikl dojem, že jako Rath jsou všichni politici. Myslím, že již ze způsobu vyjadřování je zjevné, že někteří z nás nejsou Rathové, a i v těchto věcech nejsme jako on.“

Václav Klaus:

„Pokud je všechno tak, jak se z médií dozvídám, tak pak je velmi dobře, že naše policie tak rezolutně a nekompromisně koná, jak nám to předvedla… Mám strach, že to samozřejmě bude zaznamenáno nejen u nás doma, ale i v našem okolí. V každém případě je to pro nás velké neštěstí.“

Radek John:

„Informace, které se objevují o její organizovanosti a propracovanosti, nás utvrzují v přesvědčení, že tato cizopasná skupina nemohla být při parazitování na veřejných prostředcích osamocena a dlouhodobě existovat bez přinejmenším tolerance vlivných.“