Rath je ve vazbě izolován, přirovnává se k Tymošenkové

Praha - Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, obviněný z přijetí úplatku, míní, že se stal obětí policejní léčky. Jeho kauza má prý politické jádro. V prohlášení, které dnes poskytl jeho advokát Adam Černý, Rath uvedl, že si připadá jako politický vězeň, a svůj případ mimo jiné přirovnává k věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové.

Policie obvinila celkem osm lidí, kromě Ratha ještě čtyři muže a tři ženy. Skupina se podle kriminalistů podílela na machinacích s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Všichni jsou ve vazbě. Podle médií policie sledovala podezřelé od října, aktérům prý odposlouchávala telefony a měla štěnice na místech, kde se scházeli.

„Sledování mohlo bezpochyby posloužit k získání informací pro vhodné nastražení léčky na mou osobu, jak se také stalo. V tom spatřuji politické jádro kauzy. Na základě politického impulzu je použito jakési oznámení k zahájení rozsáhlé akce proti bezúhonným osobám,“ uvedl Rath v prohlášení. Ministr vnitra Jan Kubice už dříve jakékoli ovlivňování policie v kauze vyloučil.

David Rath v policejním autě
David Rath v policejním autě

Ve vazbě má jen tužku a papír

David Rath je v naprosté izolaci. V kontaktu je jen s vězeňskou službou, která ho pravidelně každou hodinu kontroluje. Přístup k němu má taky jeho advokát Adam Černý. Rath se nesmí setkat ani s jinými spoluvězni nebo personálem litoměřické vazební věznice, a to ani při pravidelných procházkách na dvoře. Nesmí přijímat ani žádné informace zvenčí, zakázané má i rádio a televizi. Povolenou má jen tužku a papír. „Je v takovém režimu, aby nemohl s nikým komunikovat. Aby se nemohl vyjadřovat do médií, je prostě umlčen. Napřed byl neustále vyslýchán a pod dozorem. Nemohl komunikovat, teď také nemůže komunikovat, je to prostě záměr jej umlčet,“ uvedl Černý.

Soudci dnes do vazby poslali i dalších sedm obviněných v této kauze. Byli rozesláni do různých věznic, aby spolu žádným způsobem nemohli přijít do styku, a to ani tajně, třeba prostřednictvím kanalizačního potrubí. Například bývalý poslanec Petr Kott je v Teplicích a Kateřina Pancová v Liberci.

Rath vystoupil z ČSSD a složil i mandát krajského zastupitele, skončil tedy i jako hejtman. Poslanecký mandát si ale ponechal, takže o jeho dalším stíhání má rozhodovat sněmovna. V dnešním prohlášení píše, že „byl připraven“ rezignovat právě i na poslanecký mandát. Hodlal tak prý ale učinit osobně před dolní komorou, kde chtěl poslance i veřejnost seznámit s vlastní interpretací případu. „Z toho má nejspíš současná moc strach, a tak mi nasadila roubík,“ uvádí poslanec.

Adam Černý
Adam Černý

Kdo je Rathův advokát?

Třiatřicetiletý právník Adam Černý původně vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Teď působí jako advokát v kanceláři Heřmánek & Černý. Zkušenosti má hlavně s obchodním právem. A taky se Středočeským krajem pod Rathovým vedením - podílel se na údajně předraženém projektu webových studentských stránek. Pro kraj je vytvořila společnost Koch & Koch, kterou založila právě kancelář Adama Černého.

Jak hájí Adam Černý svého klienta:

Policie zadržela Davida Ratha v pondělí večer před domem ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Podle policie nesl krabici se sedmi miliony korun. Další miliony našli vyšetřovatelé v jeho domě v Hostivici.
Černý: „To se může stát každému, že u něj najdou nějakou krabici. To se může stát i vám, že prostě někdo přijde k vám domů a najde tam nějakou krabici.“

Peníze měl Rath údajně získat jako úplatek za to, že konkrétní firma opraví zámek v Buštěhradě ze státních a evropských dotací.
Černý: „Já si myslím, že ono to bylo nějaké jiné šetření a shodou okolností on se tam nějakým způsobem nachomýtl a policie toho využila. To byli lidé, kteří v podstatě s ním přicházeli občas do kontaktu, tak jednoho dne se stalo, že přišel s nimi do kontaktu a byla ta situace využita.“

Exhejtman David Rath je už téměř 24 hodin ve vazbě v Litoměřicích. Podle právníka je bez jakéhokoli kontaktu se světem.
Černý: „Napřed byl neustále vyslýchán, pod dozorem, nemohl komunikovat. Teď také nemůže komunikovat. Je to prostě záměr jej umlčet.“