Policie navrhla obžalovat zpěváka a zastupitele Jana Kalouska

Praha - Policie navrhla obžalovat pražského zastupitele za ODS a zpěváka Jana Kalouska. Kriminalisté muže viní z pojistného podvodu – Kalousek se prý podílel na machinacích s fakturami, které prováděl jeden autoservis několik let. Za to mu hrozí až tříleté vězení, zpěvák ale vinu odmítá. Ve zmíněném autoservisu si sice nechal své auto opravit, o žádných machinacích s fakturami prý ale neví. Kalousek už rezignoval na post předsedy výboru pro informatiku a evropské fondy, mandátu zastupitele se ale zatím nevzdá. Pokud mu prý bude sděleno obvinění, tak pozastaví členství v ODS.

„Spis jsme předali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 s návrhem na podání obžaloby,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Kalousek se podle policie zapletl do trestné činnosti dnes už neexistujícího autoservisu, který vedl dvojí účetnictví - jedno pro finanční úřad a druhé pro pojišťovny. Údajně tak vznikla škoda ve výši 50 milionů korun. V případu podle dřívějších informací figuruje přes 70 lidí.   

Kalousek si podle kriminalistů do tohoto servisu dal dvakrát opravit auto, takže o podvodu musel vědět. Prý se dohodli, že navýší fakturu za opravu vozu. To ale zastupitel odmítl. „Já vůbec nemůžu vědět, jakým způsobem prováděl účetnictví servis, ve kterém jsem si nechal ten vůz opravit,“ uvedl v rozhovoru pro Studio ČT24.  

Video Brífink Jana Kalouska a Bohuslava Svobody
video

Brífink Jana Kalouska a Bohuslava Svobody

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) Kalouskovo rozhodnutí přivítal. „Jsem rád, že zastupitel dospěl bez jakéhokoli nátlaku sám k názoru, že jediným možným řešením této kauzy je vzdát se místa placeného předsedy výboru ve velmi významné pozici,“ uvedl na tiskové konferenci. Pokud soud rozhodne o jeho nevině, bude se prý moci do funkce vrátit.

Kalousek působí v pražském zastupitelstvu od podzimu 2010, ODS ho tehdy těsně před volbami dosadila na post lídra jedné z kandidátek. Patří k zastáncům primátora Svobody. Byl i mezi částí zastupitelského klubu občanských demokratů, kteří v listopadu podpořili odchod z koalice ODS a ČSSD a dohodu na nové koalici s TOP 09. Po celou dobu působení v
zastupitelstvu zastává placenou funkci.