Muži podváděli s připojením solární elektrárny, škoda 300 milionů

Zlín – Čtyři muže obvinili policisté kvůli podvodu při získávání licence k výrobě elektřiny, čímž by mohli způsobit stamilionové škody. Obvinění měli úřadům předložit nepravdivé dokumenty o revizích elektrických zařízení budované fotovoltaické elektrárny a předávacího protokolu, který stvrzoval, že již byla dokončena. Ziskem licence ještě v roce 2010 si chtěli zajistit vyšší výkupní cenu elektřiny, tím mohli způsobit škodu téměř 300 milionů korun. Všem obviněným hrozí pět až deset let vězení. Jednoho z mužů soud poslal do vazební věznice, zbylí jsou stíháni na svobodě.

Podle policie dal v listopadu 2010 zástupce investora zhotoviteli díla a další podnikající fyzické osobě pokyn k zajištění nepravdivých zpráv o revizích elektrických zařízení elektrárny, které však v té době ještě nebyly zdaleka dokončeny. Některé z revizních zpráv pak prý vypracoval technik, který podle kriminalistů rovněž věděl, že na objektu nebyla nainstalována podstatná část fotovoltaických panelů.

„Dokumenty měly být následně předány společnosti distribuující elektrickou energii, Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) a příslušnému stavebnímu úřadu obce. V prosinci 2010 mělo dojít k vypracování nepravdivého předávacího protokolu, který potvrdil, že elektrárna byla dokončena, a následně ERÚ budoucímu provozovateli elektrárny udělil na základě předložených nepravdivých listin licenci k výrobě elektřiny na dobu 25 let, i když elektrárna ještě nebyla způsobilá provozu,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle policie bylo záměrem obviněných získání licence k výrobě elektřiny ještě v roce 2010, a to kvůli garanci podstatně vyšší výkupní ceny za takto vyrobenou elektrickou energii. „Podle kriminalistů tak po dobu dvaceti let, po kterou je výkupní cena garantována státem, mohlo dojít ke způsobení škody ve výši téměř 300 milionů korun,“ uzavřel Ibehej.

Ve stínu solárního boomu

Případ souvisí s tuzemským „solárním boomem“. V Česku nastal v roce 2010 prudký růst instalovaného výkonu solárních elektráren kvůli výhodným státním dotacím. Za předloňský rok narostl více než čtyřnásobně na téměř 2 000 megawattů. Kvůli tomu hrozilo výrazné zdražení elektřiny a vláda musela zavést několik opatření, která kompenzovala růst cen a také zabránila nekontrolovanému rozvoji fotovoltaiky.