Vláda souhlasí s Petrem Pavlem v čele armády

Praha – Kabinet Petra Nečase (ODS) dnes schválil návrh ministerstva obrany na jmenování Petra Pavla novým náčelníkem generálního štábu. Pavel by se měl funkce ujmout 1. července, současný náčelník štábu Vlastimil Picek opustí post o den dřív. Hlavu generálního štábu jmenuje na návrh vlády prezident, který je z titulu své funkce nejvyšším velitelem armády.

„Je to špičkový důstojník armády s kvalitní velitelskou kariérou, člověk, který funkci zvládne s vysokou profesionalitou, má podporu vlády,“ řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas. Pickovi končí služební poměr v armádě 31. října. Ministr obrany navrhl jeho odchod ze štábu k poslednímu červnu, aby vznikl dostatečný prostor pro „předání a převzetí náročné funkce náčelníka generálního štábu,“ uvádí předkládací zpráva ministerstva.

Pokud ho prezident do funkce náčelníka generálního štábu jmenuje, chce Pavel dokončit strukturální změny armády vyvolané snížením rozpočtu na obranu. Prioritou pro něj bude zachování schopností armády, které jí předepisuje ústava, zákony a spojenecké závazky. Nejdůležitější bude „přes dlouhodobou nejistotu a frustraci udržet v armádě kvalitní personál, schopný a motivovaný adaptovat se na změněné podmínky“, uvedl Pavel. České ozbrojené síly jsou podle něj na vysoké profesionální úrovni.