Výstava v Senátu ukazuje okolnosti operace Anthropoid

Praha - Okolnosti odbojářské operace Anthropoid i život v protektorátu Čechy a Morava přibližuje ode dneška výstava ve Valdštejnské zahradě, uspořádaná k 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mapuje události od příchodu Heydricha do čela protektorátu až po represe, které následovaly po jeho zabití. Připomínkové akce k atentátu na Heydricha a událostech po něm následujících budou probíhat celý týden.

Expozice má podle organizátorů připomenout, že atentát z 27. května 1942 byl nejvýznamnějším vystoupením českého odboje za druhé světové války a také jedním z nejdůležitějších odbojových činů v Evropě obsazené nacisty. Významný je také tím, že se na jeho přípravě a provedení podílely jak vojenský zahraniční, tak civilní domácí odboj. „Bez atentátu na Heydricha by Velká Británie ani Francie neanulovaly Mnichovskou dohodu,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).  

Výstavu tvoří přes šest desítek panelů s dobovými fotografiemi. Třetina expozice je věnována samotnému atentátu, který nakonec provedli parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli vycvičeni v Británii. Dvě třetiny si všímají protektorátního života a okolností, které se k atentátu vztahují. Popisují politické a správní fungování protektorátu, represivní nacistický aparát, ale také všechny odbojové organizace.

Dodnes se o ale atentátu neví všechno. Historici stále netuší, kam zmizely hlavy sedmi parašutistů, které po jejich smrti nacisté uřízli. Jasno není ani v tom, jestli s atentátníky v kobyliské zatáčce byl nebo nebyl taky Josef Valčík. „Musíme tvrdit, byť třeba neradi, že máme jistotu pouze Gabčíka a Kubiše, třetího parašutisty asi ne,“ podotýká Jan B. Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

Nacistická odplata za atentát byla drtivá. Hned v prvních dnech byly pro výstrahu popraveny stovky lidí. V reakci nacisté vypálili Lidice a Ležáky a celkem zavraždili přes 15 tisíc lidí. Velká část z nich přitom prošla koncentračními tábory, hlavně nechvalně známým Mauthausenem, jeho replika se teď staví na pražském Karlově náměstí.

V sobotu začne v Thomayerových sadech dvoudenní akce nazvaná 70 let operace Anthropoid / Muži odplaty. V neděli se uskuteční unikátní komentovaná rekonstrukce útoku na Heydricha, účastnit se bude i mercedes ze 40. let. Oba dva dny bude v sadech vojenský tábor s polní kuchyní a nemocnicí.

Atentát - Auto Reinharda Heydricha
Zdroj: ISIFA
Autor: Gettyimages Editorial

Na Václavském náměstí proběhne v neděli akce Protektor smrti. Za účasti význačných osobností politického i veřejného života zde bude zpřístupněna expozice informující o hlavních událostech od září 1941, kdy Reinhard Heydrich přichází do Prahy, až po léto a podzim 1942, kdy probíhají nejtěžší represe vůči českému obyvatelstvu jako odveta za úspěšně provedený atentát. Oficiální zahájení expozice je naplánováno na nedělní dopoledne na 10:20. Expozice je koncipována jako panelová, diváci ale uvidí i dobové kolo, které bylo po atentátu vystaveno v jedné z výloh právě na Václavském náměstí.

Osudové dny roku 1942 přiblíží i expozice před generálním štábem v pražských Dejvicích, která začne v pondělí.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka