Unikátní rekonstrukce připomněla atentát na Heydricha

Praha – V rámci dvoudenní akce nazvané 70 let operace Anthropoid / Muži odplaty se dnes dopoledne v Thomayerových sadech v Praze 8 – Libni konala rekonstrukce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Průběh rekonstrukce komentoval pplk. Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu v Praze, který divákům přibližoval jednotlivé detaily. Organizátoři nabídli hned dvě verze atentátu, neboť britské archivy odhalily jeho nové okolnosti. Ministr obrany Alexandr Vondra je přesvědčen, že v případě nutnosti by dokázala armáda naplánovat i dnes takovou akci, jakou atentát na Heydricha byl.

Kromě notoricky známé verze, kdy měl Gabčík samopalem Sten zahájit palbu, avšak zbraň ho neposlechla a Kubiš tak pod vůz hodil granát, rekonstruovali organizátoři i druhou verzi, se kterou přišly britské archivy. Ta tvrdí, že sitauce byla obráceně, tedy že Kubiš měl napřed hodit do auta granát a Kubiš měl Heydricha v případě nutnosti zastřelit. Organizátoři v rámci akce předvedli divákům i další zajímavosti z přípravy atentátu. Jednou z nich byla například ukázka, jak probíhal seskok parašutistů. Diváci tak viděli, jak funguje padák a jak postupuje parašutista ihned po dopadení na zem, kdy je potřeba okamžitě zakopat všechen materiál a z vojáka se stát obyčejným civilistou. 

Trasu Heydrichovy poslední cesty z Panenských Břežan si projel také konvoj vojenských historických aut. Vojenské džípy, z nichž většina jsou originály z druhé světové války, se při cestě z Břežan zastavily i u památníku operace Anthropoid v pražských Kobylisích. Tam se na krátkou pietní akci přišel podívat i poslední žijící svědek Jaroslav Pišoft. V roce 1942 mu bylo pět let a s maminkou šel tehdy z nákupu. Konvoj historických aut pak pokračoval do Thomayerových sadů.

Vondra: Kdyby to bylo nutné, armáda by naplánovala atentát i dnes 

Na další vzpomínkové akci, tentokrát na pražském Václavském náměstí, prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra, že podle něj by byla armáda schopná stejnou akci naplánovat i dnes. „Pokud by bylo nezbytí, tak já jsem přesvědčen, že české speciální síly jsou velice profesionální a že určitě by to dokázaly,“ řekl Vondra. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody dodnes udivuje okamžitá připravenost vojáků, s níž byli ochotni nasadit život v akci, jejíž naděje na úspěch byla krajně diskutabilní.

Petr Nečas, předseda vlády ČR

„Tento národ chtěla despotická moc zotročit, zlikvidovat a vykořenit veškerou jeho kulturu a minulost. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich byl zločinec, jeden z hlavních představitelů této zvrácené představy.“


   

Výročí se připomínalo i v centru Prahy a dalších místech

Na pražském Karlově náměstí mezitím vyrostl koncentrační tábor. Součástí rozsáhlého výstavního areálu jsou vězeňské baráky a vysoká ohrada obehnaná ostnatým drátem. Neobvyklou expozici je možné navštívit až do 18. června.

Na velkoplošných panelech v dolní části Václavského náměstí mohli návštěvníci vidět fotografie a další dokumenty z archivů Vojenského historického ústavu. Z reproduktorů zněly dobové zvukové záznamy z archivů Českého rozhlasu s českými i německými zprávami o atentátu, Heydrichově pohřbu i následných represáliích. Vystaven je i dobový mercedes. Jak ale řekl zástupce pořadatelů Jiří Kunc, není to konkrétní vůz, se kterým Heydrich v den atentátu cestoval, ale jiný, zapůjčený od soukromého majitele. Upozornil na to, že vůz má šedozelenou barvu, a nikoli černou, jak se někdy lidé mylně domnívají na základě dobových černobílých fotografií.        

Výsadkářská přilba Josefa Valčíka se dochovala dodnes

Janu Kubišovi dnes také odhalili pamětní desku v opavských kasárnách. V Kunovicích se pak vzpomínalo na dalšího z výsadkářů Jana Hrubého, a to u jeho rodného domu. Zde se konal také swingový koncert, vybrané peníze právě tady chtějí použít na důstojnější pomník.

Už včera se ve Smolině u Valašských Klobouků konala mše za Josefa Valčíka. Jeho výsadkářská přilba se dochovala dodnes. Valčík s ní seskočil nedaleko Poděbrad. Spolu s dvěma padáky a kombinézou ji schoval u polní cesty. Tam je našli místní lidé a ohlásili to četníkům. Ti věci odnesli do hospody. Než přijelo gestapo, část Valčíkových věcí zmizela. Přilba skončila v rodině Evy Fišerové. Že se jedná o přilbu samotného Valčíka, zjistil publicista Libor Pařízek až z nalezených dobových dokumentů. Pomohly mu i vzpomínky pamětníků. Valčíkův výsadek Silver A patřil mezi nejúspěšnější parašutistické skupiny. Nedaleko místa seskoku, v Senicích u Poděbrad, budou mít parašutisté ze skupiny Silver A nový památník. Slavnostně ho odhalí 16. června.