S Rathem policisté slavili úspěch, ale co ti ostatní?

Praha - První stránky plní korupční kauza Davida Ratha. Známe jeho verzi příběhu, ale i detailní odposlechy, víme, co na jeho počin říká manželka. To ale neznamená, že případ je revolucí v honu na citlivé kauzy. Je ještě pořád dost těch, na které se zapomíná. Rath a ostatní zadržení se tak sice zařadí do vzrůstající statistiky trestně stíhaných lidí z uplácení, jenže i přes chlubivá čísla se všechny případy z české kotliny nepodaří tak daleko dotáhnout. Lze připomenout například kauzu PROMOPRO, propojení byznysu a politiky v případě ČEZu či stamiliony na švýcarských kontech podnikatele Romana Janouška. Novinářka Sabina Slonková se domnívá, že přesto, že například kauza PROMOPRO je z těch nejvyšších politických pater, tak k ní se přistupovalo jinak než ke případu Davida Ratha.

Začátek Rathova pádu má mít na svědomí bývalý policista, s podezřením totiž přišel bývalý policista ÚOOZ a protikorupční jednotky Libor Gregor. V takovém případě by měl být člověk ve střehu. „Ve chvíli, kdy tam máte bývalého policistu, který podává trestní oznámení, tak je to věc na prozkoumání,“ řekla k tomu Sabina Slonková, novinářka Aktuálně.cz, deník Insider.

Archivy Gregora zachycují jako muže, který stál u zatýkání úředníků na příbramské radnici. Po letech právě on, a to na přání svého klienta, podává trestní oznámení na Davida Ratha. Zeptat se ho na podrobnosti je zatím nemožné, všechny jeho mobilní telefony jsou vypnuté. Gregor vyšetřovatelům v oznámení slíbil, že pokud to bude nutné, jeho klient svou identitu prozradí - spekuluje se o tom, že jde o majitele severočeské stavební firmy. Zatím nerozpletený úvod přesto vyústil v policejní úspěch, který policii zvedá sebevědomí. „Mám pocit, že poslední dobou se minimálně policie nadechuje a že se daří ve spolupráci i některé závažné kauzy dotahovat do konce,“ komentuje situaci Jaroslav Hruška, náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost.

Mezi elitními detektivy málokdo vydrží

Mohlo by se tedy zdát, že se elitní policie po letech zmátořila z politických tlaků, odchodů zkušených vyšetřovatelů a osobních konfliktů. Tak hladké to ale není. Sabina Slonková k tomu pro 168 hodin podotýká, že u útvaru elitních policistů málokdo vydrží. „Já si v podstatě za posledních 15 let nepamatuju, kdy by elitní útvary byly v nějaké konsolidované situaci. Je to v podstatě permanentní rotace lidí…“

Na konci března odešel od protikorupčního útvaru i Petr Vincenc, který právě na Rathově případu pracoval. Vincenc přes deník Právo vzkázal, že si se svým ředitelem Tomášem Martincem nerozumí. Ředitel protikorupční policie Martinec ho ale chválil: „Kolega Vincenc patřil k těm zkušeným kolegům, jeho odchod mě mrzel…“

Chybějící důvěru mezi policií i státními zástupci dokazuje i utajování informací před nejvyšším vedením v průběhu vyšetřování. Ředitel protikorupční jednotky Martinec postup hájí, tvrdí, že jeho podřízení mají maximální důvěru. Martincův předchůdce Libor Vrba však tento stav kritizuje: „Nedokážu si vysvětlit a ani představit, že vedení jednotky neví o tom, co dělají jeho podřízení.“

Vítězný zápas nad korupcí má česká policie ještě před sebou

Tomáš MartinecA i proto někteří pravidelně loď opouštějí. Stávají se z nich oznamovatelé trestných činů, bezpečnostní experti, poradci podnikatelů. Za oslabením týmů navíc stojí mnohdy to, čemu se vyšetřovatelé u policie věnovali - peníze. Podle Hrušky nikdy stát nebude moci konkurovat soukromému sektoru. Jen pro ilustraci: Jako odměnu za dopadení Ratha dostali policisté jen zlomek částky z jeho krabice. „V současné době to je v řádu tisícikorun…,“ doplnil informaci o odměnách elitních detektivů ředitel Tomáš Martinec.


Ratha se prý podařilo dopadnout i kvůli utajení. Nicméně práci policie podle 168 hodin ještě před vyšetřováním mohla pomoci i informace finančně analytického útvaru ministerstva financí. Ten zachytil podezřelou bankovní operaci, která s Rathovým případem souvisí.

PROMOPRO, ČEZ, Janoušek…

Police slavila úspěch v případu Rath, ale jsou tu i další. „Vezměme si třeba kauza PROMOPRO, kde máme půlmiliardovou zakázku, u níž je podezření z mnohonásobného předražení. Je tam několik obviněných lidí a tam ty prohlídky prostor a domovní prohlídky povoleny nebyly a dokonce, pokud mám správné informace, nebyly dokonce povoleny ani odposlechy,“ komentuje situaci kolem vyšetřování Slonková.

Sabina Slonková, Aktuálně.cz, deník Insider:

Sabina Slonková„Je to kauza z těch nejvyšších politických pater, tak si myslím, že k ní se přistupovalo jinak než ke kauze Davida Ratha. A o těch důvodech se můžeme jenom dohadovat, jestli to je proto, že David Rath je opoziční politik, nebo proto, že policisté z této kauzy měli štěstí.“


Obří propojení byznysu a politiky symbolizoval také případ ČEzu - Martina Romana a jeho zakázek pro plzeňskou Škodovku. Policie případ odložila na konci března. „Pro mě to bylo trochu překvapení, že státní zastupitelství i policie v tom prvním kole byli schopni se vypořádat právě s tou zmiňovanou složitou strukturou zahraničních struktur a podivných finančních toků během necelého čtvrt roku,“ komentuje případ Slonková.

V týdnu, kdy se zatýkal David Rath, vydalo vrchní státní zastupitelství v Praze pokyn kauzu přezkoumat. Nicméně i přesto případ nejspíš vyprchá: „My teď doplníme do spisu materiály v originální podobě a domnívám se, že tak to skončí. To znamená odložením, že se trestná činnost nestala,“ popsal situaci ředitel Martinec.

Beznaděj se vznáší i nad dalšími. Složitost a čas hrají třeba ve prospěch nevysvětlených stamilionů na švýcarských kontech podnikatele Romana Janouška. „Po těch letech ten příběh ztrácí svoje opodstatnění, mění se vztahy, vazby těch firem a lidé jsou jiní, policie má ztíženou pozici, ne-li už není ani možné ty důkazy zjistit,“ tvrdí náměstek ministra vnitra Hruška.