Kraj ruší zakázky za 2 miliardy, včetně rekonstrukce Buštěhradu

Praha - Středočeský kraj odstupuje od rekonstrukce buštěhradského zámku. Rozhodli o tom dnes krajští radní. Seznámili se s tím, že ještě nebyly zahájeny stavební práce a nezačalo finanční plnění. Proto je podle nich možné projekt za bezmála 215 milionů korun ukončit. Kvůli projektu je stíhán bývalý hejtman David Rath. Kraj ruší problematické zakázky celkem za dvě miliardy korun, vedle rekonstrukce Buštěhradu to jsou opravy silnic a stavba domu seniorů v Uhlířských Janovicích. 

„Na radě jsme se dozvěděli, že stavba nebyla zahájena, nehrozí žádné sankce. Z tohoto důvodu mohou být finanční prostředky přesunuty na jiné akce. V oblasti dopravy byla zrušena spousta zakázek, které byly vyhlášeny v užším výběrovém řízení,“ uvedla pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD).

Soutěž na opravu domova pro seniory v Uhlířských Janovicích (stejně jako u Buštěhradu šlo o zakázku ve výši kolem 200 milionů korun) bude vyhlášena znovu. Radní zrušili i tendr na dostavbu druhé etapy generelu mladoboleslavské nemocnice za 300 milionů korun. Projekt počítá s ubytovnou pro zaměstnance, novou kuchyní, školicí místností, technologickým zázemím a novým parkovištěm. I tato zakázka bude přesoutěžena.

Zastupující hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková
Zdroj: ČT24

„Zrušili jsme celkem 19 akcí, které byly vyhlášeny ještě v době, kdy bylo možné používat užší řízení. Tyto akce jsou v souhrnné výši 1,1 miliardy korun,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD). Všechny tyto projekty mají být financovány za podpory fondů z Evropské unie. „Nechceme, aby na jakoukoliv z investičních akcí, které tady realizujeme, padl stín pochybnosti. Rozhodli jsme se všechny soutěže zrušit a zahájit nový proces výběrových řízení,“ dodal.

Kraj garantuje, že všechny peníze z EU využije

Podle Povšíka se projekty posunou, některé z nich o několik měsíců až o tři čtvrtě roku. „Neohrožujeme jednu jedinou korunu. Můžeme garantovat, že fondy EU důsledně využijeme a vyčerpáme, byť to může trvat o nějaký ten měsíc déle.“ Rada očekává, že díky novým výběrovým řízením na projektech ušetří.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.


 

Video Brífink po jednání rady Středočeského kraje
video

Brífink po jednání rady Středočeského kraje