O Fibingerové se psát mohlo, soud dal za pravdu bulváru

Brno - Ústavní soud (ÚS) nedal za pravdu bývalé sportovkyni Heleně Fibingerové ve sporu s vydavatelstvím Ringier Axel Springer. Bývalá vrcholová sportovkyně žalovala Ringier kvůli článkům v denících Aha! a Blesk o autonehodě jejího manžela Jaroslava Šmída. Šmíd v roce 2009 v opilosti strazil a usmrtil cyklistu, za což dostal trest 3,5 roku vězení. V článcích se opakovaně objevilo jméno i fotografie Fibingerové. Považovala to za mediální šikanu. Případ tak putuje zpět k pražskému městskému soudu, který při vynesení rozsudku bude muset zohledit dnešní verdikt Ústavního soudu. 

ÚS: veřejnost má právo na okolnosti

Veřejnost má právo vědět o okolnostech kolize, i když se jednalo o dopravní nehodu jejího manžela, řekl dnes k nálezu Ústavního soudu v tomto sporu soudce-zpravodaj Jiří Nikodým. Fibingerová totiž v té době zastávala funkci místopředsedkyně Rady ČT a mohla být při svém jednání ovlivněna touto událostí. U osob veřejně činných jsou mantinely ochrany osobnosti širší než u osoby soukromé, upozornil soud. 

Fibingerová u Městského soudu v Praze dosáhla rozsudku, který podstatně omezil poskytování informací o Fibingerové i nehodě samotné. Verdikt pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Vydavatelství Ringier Axel Springer se obrátilo na Ústavní soud, který dnes oba verdikty zrušil s tím, že rozsudek zasahoval do práv na svobodu projevu a deníky by o nehodě nemohly prakticky informovat. 

Šmídova nehoda se stala v listopadu 2009 u Vnorov na Hodonínsku. V opilosti zezadu automobilem srazil šestatřicetiletého cyklistu, který zemřel. Šmíd byl odsouzen za ublížení na zdraví a také za ohrožení pod vlivem toxické látky. Krátce před nehodou totiž vypil litr vína. U soudu se hájil tím, že je cukrovkář a měl hypoglykemický šok.

Odvolací soud mu ale potvrdil trest 3,5 roku vězení. Poukázal také na to, že se Šmíd za neštěstí rodině zesnulého neomluvil a ani nevyjádřil nad úmrtím cyklisty, otce tří dětí, lítost.