Policie je čím dál častěji úspěšná v odhalování korupce

Praha - Česko má za sebou desetiletí velkých korupčních kauz. Policii se ale podařilo objasnit pouze některé z nich a velké ryby detektivové odhalují až v posledním roce. Podle některých bezpečnostních expertů korupce překročila míru a boj proti ní se tak stal tématem číslo jedna. Boj s korupcí chce posílit také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Plánuje vytvořit speciální úřad pro boj s korupcí a terorismem složený z pětadvaceti nejlepších státních zástupců. Záměr ale musí schválit poslanci a senátoři.

Policii se tak v posledních měsících daří obviňovat čím dál více lidí a kauza Davida Ratha navíc ukazuje, že se konečně daří i získávat konkrétní důkazy. „Kauzy veřejných osob jsou citlivě vnímány, je dobře, že policie a státní zastupitelství dokáže všem měřit stejně…,“ doplňuje náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Případ rázného státního zástupce typu Lenky Bradáčové, která nařídila zatčení hejtmana Ratha, je v Česku podle policistů spíše výjimkou.

Kauza obviněných exmanažerů ředitelství silnic a dálnic ukazuje, že detektivové začínají být úspěšní i v rozplétání složitých ekonomických kauz. „V té podnikatelské sféře přetekl pohár trpělivosti v tom, že různé zájmové skupiny ženou ty provize z veřejných zakázek do astronomických částek, a to samozřejmě ta podnikatelská sféra vnímá velmi negativně,“ komentuje současnou situaci Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie. Bývalý policista Václav Láska doplňuje, že korupční delikty jsou v dnešní době daleko méně maskované než v minulosti. „Pachatelé jsou si daleko víc sami sebou jistí,“ řekl pro ČT.

Emotivní veřejná obhajoba zatím před policejním obviněním nepomohla ani dvěma exministrům Martinu Bartákovi a Martinu Kocourkovi. Starší kauzy s politickým pozadím týkající se například Stanislava Grosse nebo Jiřího Čunka ale v posledních letech často zamířily do ztracena. Bez obvinění jsou zatím také kauzy kolem Mostecké uhelné společnosti, rychlostudentů práva na západočeské univerzitě nebo kolem nákupu Gripenů. „Policie nemá šanci, pokud nemá partnera na státním zastupitelství, ten případ dotáhnout do konce, to je naprosto zásadní vztah,“ vysvětluje Hruška.