Varvařovský pohrozil rezignací, bude-li ho parlament ignorovat

Praha - Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský opětovně pohrozil rezignací na funkci ombudsmana v případě, pokud bude letos parlament ignorovat jeho doporučení úpravy zákonů. Ombudsman to sám řekl poslancům při projednávání výroční zprávy o činnosti jeho kanceláře za loňský rok. Sněmovna ji jen vzala na vědomí a standardně požádala vládu, aby poslance do konce září informovala, jak s poznatky od Varvařovského naložila.

Varvařovský v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že v únoru roku 2013 vyprší funkční období jeho zástupkyně Jitky Seitlové, a v případě, že se situace nezmění, bylo by podle ombudsmana vhodné, aby prezident a zákonodárci jmenovali tandem. Předeslal, že do konce roku se rozhodne o svém případném setrvání ve funkci.

Ombudsmanovi mimo jiné vadilo, že sněmovna v úterý prosadila přes veto Senátu zákaz pobytu za vybrané přestupky. Podle podle něj je to protiústavní zásah do svobody pohybu a problém přestupkové recidivy by jen odsunul do jiných obcí. Doufá, že Ústavní soud to na popud chystané stížnosti senátorů „bez mrknutí oka zruší“.

Pavel Varvařovský pro ČT24:

"Zaznamenal jsem trend, že jsme slyšeni méně, respektive já. Mě těší, že mě všichni zdraví a říkají, jak si váží mé práce, ale já jsem už přeci jen starší člověk. Abych ve svých sedmašedesáti podstupoval různé války, tak k tomu potřebuji asi jako každý i nějaký pocit, že jsem užitečný a že se mi něco povede. Takže kdyby se mi mělo dále nevést, oznámil jsem pánům poslancům a paním poslankyním, že by si museli najít nějakého jiného ombudsmana, protože na to já nejsem."


„Pokud by ten trend v oslyšení a nikoli vyslyšení mých doporučení měl pokračovat, budete si muset na konci roku najít nějakého jiného veřejného ochránce práv,“ řekl poslancům Varvařovský. Podobnou pohrůžku vyslovil i loni, tehdy před senátory, kteří schvalují prezidentovi kandidáta na ombudsmana. Loni ale byla jeho doporučení vyslyšena, poznamenal.

Varvařovský upozornil také na svůj požadavek zrušit povinnost části lidí bez práce hlásit se na pobočkách České pošty pod hrozbou vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Touto docházkou nezaměstnaných (DONEZ) chce ministerstvo práce zamezit práci načerno. Podle omudsmana ale tato povinnost odporuje lidské důstojnosti. „Dostavovat se na místo, kde neposkytnou žádnou asistenci v získání zaměstnání, je svého druhu zvrhlost,“ uvedl již dříve.