Šéfové hasičů v tichosti rozdávali statisícové dary

Praha - Šéfové hasičů si v minulých letech v tichosti rozdávali statisíce k platu navíc. Někteří krajští ředitelé dokonce porušili interní pokyn ministerstva vnitra a svým náměstkům dali loni více, než je stanovený limit 150 000 korun. Nezdaněné odměny šly z peněz na provoz. Řadovým hasičům se přitom v loňském roce plat snížil o několik tisíc korun. Informaci přinesly Lidové noviny (LN).

Ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Jihomoravského kraje Jiří Pelikán už například kvůli tomu dostal od generálního ředitele HZS Drahoslava Ryby výtku. Minimálně dva z jeho náměstků totiž dostali roční dar okolo 200 000 korun, stejně tak jako ředitelka kanceláře Zdenka Machová. „Špatně jsem pochopil pokyny, které jsme dostali,“ řekl deníku Pelikán. Podřízení podle něj dostali peníze mimo jiné za to, že si dobře poradili s úsporami.  

Zdeněk Juřík, hasičský odborář: „Když se hasičům do výjezdu škrtaly peníze, je nemorální si takové peníze rozdělovat.“


Podle Lidových novin se navíc krajští ředitelé hasičů snažili dary zatajit. Mezi informacemi o platech a odměnách, které si od nich noviny vyžádaly, uvedli jen řádné odměny. Peněžité dary, které jsou pro příslušníky bezpečnostních sil mnohem výhodnější, protože se nedaní, v přehledu nebyly. Žádost o doplnění informací pak všichni ředitelé odmítli. Kompletní výši odměn včetně darů poskytl novinám až ředitel hasičů Ryba.        

Nízké ale v době škrtů nebyly ani řádné odměny krajských náměstků. Nejvíce dostali v Moravskoslezském kraji. Jeden 118 tisíc, druhý 158 100 korun a třetí 109 300. S peněžitým darem si pak jeden z nich přišel dohromady až na dvě stě tisíc korun. Už v roce 2010 přitom dostal jeden z náměstků v tomto kraji k zhruba 65tisícovému platu dokonce 235 tisíc korun, další pak 178 tisíc. Okolo devadesáti tisíc dostali loni na řádných odměnách i tři podřízení ředitele hasičů v Libereckém kraji.     

Vysoké odměny z roku 2010 pomohly i bývalému šéfovi hasičů Miroslavu Štěpánovi, který ze sboru odešel loni v listopadu. Jeho průměrný plat v roce 2010 byl i díky odměnám 111 048 korun, do konce života tak bude pobírat rentu ve výši 55 tisíc korun. Navíc tehdy dostal jednorázové odchodné 666 tisíc korun.