IZIP vydělával, tvrdí ředitel VZP krátce po rozhodnutí o konci projektu

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se postavil za projekt internetových zdravotních knížek IZIP. Trvá na tom, že byl projekt výdělečný, jen nábor klientů prý přinesl pojišťovně přes 600 milionů, navíc prý jeho zrušení bude znamenat finanční ztrátu. Horákovo vystoupení se ale nezamlouvá ministerstvu zdravotnictví ani správní radě VZP, která vedení pojišťovny na konci května nařídila projekt IZIP ukončit. Obdobná data, kterými se nyní Horák ohání, údajně její členové neměly k dispozici.

„Konkrétně akvizice pojištěnců nám přinesla 1,1 miliardy ročně, a protože se jedná o pojištěnce, kteří vyčerpají 300 až 350 milionů korun, tak saldo bylo pozitivní přes 600 milionů korun,“ pronesl Horák pro ČT24.

Správní rada VZP ale tvrdí, že při hlasování o budoucnosti IZIPu taková čísla k dispozici neměla, v takovém případě by totiž určitě rozhodla jinak. Náměstek ministra Petr Nosek zpochybnil třeba to, jakým způsobem ředitel Horák vyhodnotí, že odešlo 100 tisíc pojištěnců. „Já tu akvizici považuju za zmařenou investici,“ dodal. Ředitel VZP ale tvrdí, že by nedopustil, aby pojišťovna dávala „peníze do něčeho a nevracelo se to“.

Členové správní rady si stojí za svým rozhodnutím. Neúspěch vidí především v systému, kde není registrace povinná. Podle předsedy správní rady Marka Šnajdra je pak efektivita nepovinného systému sporná.

Ministerstvo bude zřejmě požadovat od Horáka vysvětlení. Šanci by měl dostat už v pondělí, kdy se znovu schází správní rada VZP. Smlouvy k projektu za dvě miliardy korun by mělo vedení pojišťovny vypovědět k 30. červnu. Definitivně by pak měl IZIP skončit v prosinci, kdy vyprší výpovědní lhůta.