Podle policie Parkanové chyběl posudek o ceně. Škoda je 658 milionů

Praha – Policejní spis k žádosti o vydání poslankyně TOP 09 a někdejší lidovecké ministryně obrany Vlasty Parkanové uvádí, že jako šéfka resortu při schvalování neposkytla vládě znalecký posudek k ceně nakupovaných letadel CASA. Právě předraženost zakázky oproti běžným cenám na trhu mnozí kritizovali. Podle policie tak Parkanová připravila stát o 658 milionů korun, jak informoval server lidovky.cz.

Policie chce Parkanovou stíhat pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Posudek k ověření ceny měla údajně nechat zpracovat ze zákona. Částka, s níž policie operuje, je prý rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.

První informace ze spisu ukazují, že důvodem pro policejní stíhání zřejmě není rozhodnutí celé vlády, ale zanedbání povinnosti dodat znalecký posudek o ceně. „Byl porušen zákon v tom, že nebyla provedena pečlivá cenová analýza toho nákupu, tak aby paní Parkanová fungovala v roli dobrého hospodáře peněz daňových poplatníků,“ uvedl bývalý zástupce ředitele pro dohled nad akvizicemi ministerstva Jaroslav Štefec.

Policejní prezident Petr Lessy v souvislosti s kauzou nařídil, aby byl vyšetřen možný únik informací. Média totiž věděla o policejní žádosti o vydání Parkanové ještě dříve, než dorazila do sněmovny. Lessy ČT později sdělil, že od policie informace neunikly.

Nečas: Šlo o rozhodnutí vlády, ale materiál přinesl konkrétní člen

Řada vládních poslanců se dnes proti policejní žádosti ohradila tím, že nákup letadel CASA byl jednomyslně schválen vládou, a proto nechápou podezření pouze v souvislosti s Parkanovou. Štefec ale podotýká, že pokud není nalezeno evidentní podezření, vláda zpravidla schvaluje materiál předložený svým ministrem. „Podklady nicméně nebyly z hlediska nákupu a ceny korektní,“ zmínil.

Premiér Petr Nečas (ODS) večer podotkl, že o letounech CASA rozhodovala sice vláda, ale na podkladu materiálu, který donesl jeden člen. „O rozhodnutí celé vlády šlo, nicméně na základě materiálu, který tam donesl konkrétní člen vlády. Těžko lze předpokládat, že by někdo k čistě resortní a úzce specializované otázce nepřinesl konkurenční materiál například z ministerstva kultury, to asi neočekáváme,“ uvedl premiér.

Štefec jakožto bývalý podřízený ministra Alexandra Vondry navíc uvedl i další nedostatky spojené s kauzou CASA. Při běžném postupu prý zakázky připravuje resortní sekce pro vyzbrojování, nákup letadel CASA ale měli na starosti zejména tehdejší náměstek Martin Barták a jeho poradce Jan Fulík, což Parkanová tolerovala. „Osobní zodpovědnost paní Parkanové je v tom, že tady byla použita nestandardní cesta, která je vyloučena, protože ani interní předpisy resortu obrany něco takového nepřipouštěly,“ dodal Štefec.

Enormnímu navýšení konečné ceny podle Štefce dopomohlo obchodní tajemství, které uplatnila kupující firma Omnipol vůči ministerstvu. V této souvislosti Štefec hovoří i o originálních smlouvách se začerněnými údaji o cenách. Dalším problémem prý byl dodatečný nákup dalšího příslušenství, který cenu letadel oproti očekávání ministerstva navýšil. „Došlo k navýšení cen tak, že pro resort to nebylo čitelné. My jsme věděli, jaké jsou tržní ceny, a v původní nabídce se ta cena skutečně pohybovala v rozmezí těch 22 miliard korun, později ale byla výrazně navýšena,“ řekl.

Jaroslav Štefec k předraženým letadlům CASA:

„Ono by se dalo říct, že jsme formálně nakupovali stroje CASA jako úplně prázdné auto bez jakékoliv výbavy a dokupovali jsme si do toho úplně všechno, ačkoliv k tomu letounu tato výbava byla nabízena prakticky standardně. Týká se to specifického vybavení pro navigaci, obranu proti letadlovým raketám a jiné.“


Bývalá ministryně trvá na tom, že se ve věci nákupu armádních dopravních letadel ničeho nezákonného nedopustila. TOP 09 za ní stojí. Policejní žádost o vydání Parkanové k trestnímu stíhání dorazila do sněmovny dnes a mandátový a imunitní výbor ji začne posuzovat příští středu. O případném vydání by měla rozhodovat sněmovna na červencové schůzi.

Expremiér Topolánek sdělil, že se na něj policie kvůli případu neobrátila. Serveru Novinky.cz řekl, že se obává, aby kauza ministryně jeho vlády nebyla dalším z případů honu na čarodějnice. Parkanová podle něj nenese osobní odpovědnost. O případném vydání Parkanové definitivně rozhodne sněmovna s nevětší pravděpodobností na červencové schůzi. Mandátový a imunitní výbor dává v takových případech doporučení.

Video Jaroslav Štefec komentuje žádost o vydání Parkanové
video

Jaroslav Štefec komentuje žádost o vydání Parkanové