MF se nemusí omlouvat Veverkovi kvůli kauze ProMoPro

Praha - Ministerstvo financí se nemusí omluvit ani platit odškodné Liboru Veverkovi za
uvedení jeho jména v souvislosti se zakázkou pro ProMoPro, rozhodl tak pražský vrchní soud. Veverka se domáhal omluvy a půl milionu korun za to, že bylo loni v únoru na tiskové konferenci ministerstva k výsledkům vyšetřování finančního analytického útvaru týkajícího se kauzy ProMoPro zveřejněno jeho jméno a příjmení. Veverkovu žalobu už v lednu zamítl městský soud.

Na tiskové konferenci například zaznělo, že Veverka má dispoziční právo ke všem účtům v Rakousku, kam prý odešla část ze sporného plnění 240 milionů Kč. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tehdy také uvedl, že Veverka je nepochybně propojen s majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým.

Veverkova advokátka Martina Jankovská dnes stejně jako u městského soudu namítala, že ministerstvo porušilo nejen princip presumpce neviny, ale i povinnost mlčenlivosti, kterou jsou zaměstnanci úřadu povinni dodržovat. Odvolací soud se však s jejím názorem neztotožnil. Podle něho městský soud rozhodl zcela správně, když Veverkovu žalobu zamítl. „Skutečnosti, které byly uvedeny v rámci tiskové konference, měly racionální podklad a nebyly způsobilé zasáhnout do osobnostních práv,“ uvedl předseda senátu Karel Podolka.    

„Rozsudek soudu bereme s uspokojením na vědomí. Vždy jsme byli přesvědčeni, že se ničeho nezákonného nedopouštíme,“ kvitoval rozhodnutí mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

388 milionů za předsednictví navíc

Policie v kauze sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví EU v dubnu obvinila 10 lidí, 3 podřízené ministra Vondry a 7 podnikatelů - podle médií včetně majitele firmy Jaroslava Veselého nebo právě Libora Veverky. Podle detektivů byla zakázka předražená zhruba o 388 milionů korun. Firma získala bez výběrového řízení kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví. Úřad vlády již dříve uvedl, že firmě za tyto služby zaplatil přes půl miliardy korun.