Klaus vetoval novelu, která by za přestupky umožnila zákaz pobytu

Praha - Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu, která by úřadům umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Podle něj je poslanecká předloha nedomyšlená, populistická, lze ji zneužít a možná je i protiústavní. Dolní komora tak bude o novele rozhodovat znovu. Prezidentské veto může přehlasovat, pokud ji podpoří aspoň 101 poslanců.

Za novelou stojí bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), úřady by nově mohly např. uložit zákaz pobytu za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazuje vyhláška. Sankce by se ale nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt. 

Klaus dnes ve svém stanovisku připomněl, že proti přijetí této novely přestupkového zákona a trestního zákoníku byly vláda, sněmovní výbor pro sociální politiku i ombudsman. Nesouhlasil s ní ani Senát, sněmovna ale 5. června horní komoru přehlasovala, pro bylo tehdy 105 poslanců. Někteří senátoři už avizovali, že pokud bude novela platit, obrátí se na Ústavní soud.   

„Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům,“ uvedl dnes prezident.