Bývalý šéf Háva nemá na chod firmy vliv, tvrdí vedení Omnipolu

Praha - Současné vedení společnosti Omnipol popírá, že by na její chod měl vliv bývalý šéf firmy Richard Háva, který je v médiích často označován za blízkého přítele ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Háva již před několika lety oznámil, že svůj podíl v Omnipolu převedl na své dva syny Petra a Martina. Kalousek byl ministrem financí v době, kdy ministerstvo obrany vedené Vlastou Parkanovou (TOP 09) uzavřelo s Omnipolem smlouvu na pořízení dopravních letadel CASA, o nichž se v médiích hovoří jako o předražených. Parkanovou chce nyní kvůli spornému nákupu letounů vyšetřovat policie, Kalousek se jí zastává.

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon řekl, že Háva žádný vliv na chod firmy nemá. „Vliv pana Richarda Hávy je takový, že je otcem dvou našich majoritních akcionářů,“ uvedl Hon. Vedení firmy je podle něj transparentní. „Naše společnost změnila akcie z anonymních na akcie na jméno,“ řekl Hon.

Omnipol je podle něj také periodicky prověřován Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) a dalšími orgány kvůli tomu, aby mohl obchodovat s vojenským materiálem. Akcionářská struktura společnosti je veřejnou záležitostí a majoritními akcionáři Omnipolu jsou Hávovi synové, dodal Hon.

Média o vlivném podnikateli Hávovi často informují jako o příteli ministra financí Kalouska, který v minulosti působil i na ministerstvu obrany. Ministr si vliv na úřadě údajně zachoval i poté, co obranu opustil.

Podle informací z auditu vypracovaného pro ministerstvo obrany ze systému zakázek pro armádu nejvíce profitovala právě zprostředkovatelská firma Omnipol, která stojí i za pořízením čtyř nových dopravních letadel CASA C-295M pro potřeby vojenského letectva.