Posudky CERMATu úředníkům nepomáhají

Praha/Ostrava – Vyřídit odvolání studentů proti výsledku slohové maturitní práce přibylo k agendě krajských úředníků, ti si s tím ale ne vždy vědí rady. Mají se totiž řídit doporučeními CERMATu, od něj ale přicházejí posudky natolik nejasné, že se úředníci poohlížejí s žádostí o pomoc jinde. Třeba pracovníci Moravskoslezského kraje oslovili češtináře pěti gymnázií, aby jim se zdůvodněním pomohli. CERMAT i ministerstvo školství odmítají takový postup komentovat, čekají na výsledky analýzy obou ročníků státních maturit.

„Velký problém je s oponentními posudky CERMATu, které jsou velmi strohé a vůbec se nevypořádávají se vznesenými námitkami. Kraj nemá certifikované hodnotitele,“ tvrdí mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Instituce proto napadlo oslovit gymnázia a třeba Gymnázium Ostrava-Hrabůvka vyšlo jejich žádosti o pomoc vstříc. „Přiznám se, že na začátek prázdnin je to zvláštní stav, na který jsem nebyl mentálně nastaven,“ reagoval češtinář Vojtěch Vlček.

Právě v Ostravě mají v současnosti krajští úředníci na stole na sedm stovek odvolání, odpovědět na ně musí do třiceti dnů od doručení žádosti. Zhruba čtyři tisíce studentů tak stále nemají jistotu, jak se svým odvoláním pochodily a jaký dopad bude mít na jejich přijímací řízení na vysokou školu.