Vláda podpořila zrušení povinného souhlasu rodičů s léčbou dítěte

Praha - Vláda podle očekávání souhlasí se zrušením povinného souhlasu obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Návrh předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP). Ukázalo se totiž, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy. Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma v zákoně o zdravotních službách. Stanovisko vlády není závazné, o předloze rozhodne Parlament. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Už ji projednává horní komora.

Poslanecký návrh uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Novela dále mění podmínky pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Ohlášení nebude nutné, pokud s tím bude pacient ve lhůtě 24 hodin dodatečně souhlasit.

Předloha mění i podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. Novela by měla platit dnem vyhlášení.