Na 360 léků už nepřispěje pojišťovna ani korunu

Praha - Pojišťovny od července přestávají hradit 150 léčebných přípravků, tedy v praxi přes 360 konkrétních léků, které dosud plně hradily, nebo na ně částečně přispívaly. Lidé si tak budou muset platit například za léky na bolest, nachlazení nebo kožní problémy. Pečlivým výběrem ale mohou i ušetřit.

Člen představenstva České lékárnické komory Michal Hojný tvrdí, že třeba léky na nachlazení nebo proti bolesti si většinou pacienti kupují už nyní. Na seznamu jsou ale i přípravky na alergie, kožní problémy, bolesti kloubů a doplňky pro léčbu řady nemocí. U nich už pacienti tolik zvyklí platit ze svého nejsou.

Nově nebudou hrazeny například:

  • ZYRTEC
  • BROMHEXIN
  • PARALEN
  • IBALGIN
  • PANADOL

Někteří zákazníci si v lékárnách nově připlatí až o stokoruny měsíčně. Je ale možné už nyní ušetřit, třeba pečlivým výběrem lékárny. V jednotlivých lékárnách, třeba i jen několik desítek metrů od sebe, se ceny liší. V nemocniční lékárně pak klesá cena ještě znatelněji. Uspořit mohou lidé i výběrem v samotné prodejně. Na stejné obtíže totiž často lze sehnat i levnější a neméně účinnou variantu. Ceny léků v budoucnu mohou ještě růst díky tomu, že už nejsou regulované. Lékárny ale v zásadě slibují, že o razantní skoky nepůjde.