Zatčením úředníků kauza ROP nekončí, policie půjde výš a výš

Praha – Počet obviněných v kauze zneužívání regionálních operačních programů zřejmě ještě poroste. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v Otázkách Václava Moravce řekl, že policie se po zatčení několika úředníků nezastaví: „Rozplétání vedeme výš a výš. V současné době už se dostáváme do systému toho fungování.“ Podle Šlachty navíc nejde o selhání jednotlivce, ale celého systému. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec dodal, že kriminalisté v současné době šetří 16 případů poškozování finančních zájmů Evropské unie. Škoda dosahuje témeř 8,5 miliardy kroun.

„Můžu jen vzkázat, že se určitě nezastavíme. Rozplétání vedeme výš a výš,“ řekl v OVM Šlachta. Pro policii je podle něj nyní důležité především to, aby dotáhla každou kauzu až k soudu. Politických tlaků se podle svých slov nebojí a zastrašit se nenechá: „Dokud tady budu sedět, tak v žádném případě, nebo tady sedět nebudu, a pak jsme se zastrašit nechali.“ Vyšetřování pomáhá i pozornost, které se celé kauze dostává. „Je vidět nervozita určitých osob… Daří se potom rozkrývat i věci, o kterých jsme neměli před nějakou dobou ani povědomí,“ dodal Šlachta.

Podle šéfa protikorupční policie Tomáše Martince má nyní policie dobré podmínky pro práci a správně funguje i systém státního zastupitelství. V poslední době se přitom podle něj objevují názory, co si to policie dovoluje a kam až zasahuje. „Zacházíme tam, kde vidíme, že byla páchaná trestná činnost,“ řekl v OVM. Zároveň upozornil, že případné zneužívání dotací by neměla odhalovat jen policie a státní zastupitelství, ale i další kontrolní orgány, ať už v České republice, nebo v rámci EU: „Velmi s nimi spolupracujeme, v současné době šetříme asi 16 případů poškozování finančních zájmů Evropské unie, kdy škoda dosahuje témeř 8,5 miliardy korun.“

Množství finančních prostředků, které putovaly jinam než do veřejných zakázek, nemá podle Martince obdoby: „Po dlouhá léta se stalo standardem, že podnikatelé po vyhlášení veřejné zakázky museli poskytovat podíly.“ Systém se podle Šlachty i Martince začal pomalu bortit i díky ekonomické krizi a vysokým částkám požadovaným jako výpalné.

Tomáš MartinecTomáš Martinec: „Já jsem přesvědčen o tom, že ten systém tady byl budován léta, bylo to za přispění jak politiků na regionální úrovni, tak i vrcholných představitelů státu. To, že se v poslední době daří tento systém rozkrývat a odhalovat, jakým způsobem se nakládalo s finančními toky, které přichází například z fondů Evropské unie, je současnou atmosférou, která zde je.“


V poslední době je v hledáčku policie především ROP Severozápad. Minulý týden zadrželi kriminalisté dva lidi z tohoto dotačního úřadu. Vedle nyní už bývalé vedoucí územního odboru Ireny Kotlanové i vedoucího právního oddělení Jana Martinovského. Toho soud vzal do vazby. Kotlanová byla zatím zbavena pravomocí a přeložena na místo řadové referentky.

U soudu pak tento týden nepravomocně padl i první trest. Ústecký krajský soud uznal bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze vinným z přijímání úplatků. Podle soudu chtěl po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, podle rozsudku pak také 255 tisíc fyzicky převzal. Soudkyně ho za to poslala na 7,5 roku do věznice s ostrahou, soud mu uložil i peněžitý trest 750 tisíc korun. Vinnými uznal i zbylých šest obžalovaných, tři komplicové dostali pětileté vězení, tři žadatelé podmíněné tresty.