Trestanci s důchodem si stále na svůj pobyt za mřížemi nepřispívají

Praha – Ani půl roku poté, co na to upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, si stát nedokázal efektivně zjistit, kterým vězňům zbytečně financuje jejich pobyt za mřížemi. Úřady totiž stále nemají přehled o tom, kteří odsouzení dostávají důchod a přitom by mohli aspoň částečně přispívat na desetitisícové částky. Přeplněné a podfinancované české věznice tak dál zbytečně přicházejí o peníze v řádech desítek milionů korun.

Státní kasu stojí jeden vězeň měsíčně 30 tisíc korun. Podle zákona by trestanci měli alespoň část nákladů hradit a těm, kterým stát vyplácí důchod, může Vězeňská služba strhávat měsíčně až 1 500 korun. Nejvyšší kontrolní úřad ale už na začátku roku upozornil, že dozorci v mnoha případech ani neví, kterým vězňům mohou brát.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že náprava už proběhla. Změna zákona totiž od nového roku třeba sociální správě, finančním úřadům nebo pojišťovnám přikazuje, aby s vězeňskou službou spolupracovaly a informace jí dávaly. „Měla by mít větší páky, jak se dozvědět o majetkových poměrech odsouzených,“ představovala nové pravomoci dozorců mluvčí rezortu Veronika Ludvíková na počátku února.

Úřady s Vězeňskou službou stále nespolupracují

Pár měsíců praxe ovšem ukázalo, že páky nefungují a Vězeňská služba pořád není schopná od úřadů včas dostat informace o tom, kolik důchodců za mřížemi má. „Administrativní procedury jsou složité a časově náročné, z čehož v důsledku není možné mít průběžně aktuální data,“ vysvětluje nyní mluvčí služby Gabriela Pohlová. K pobírání důchodu se podle Vězeňské služby zatím přiznalo 1 063 vězňů. Podle odhadů by jich ale za mřížemi mohlo být až třikrát tolik. Vězeňství tudíž dál ročně může přicházet i o desítky milionů korun.

Ministerstvo proto znovu slibuje další řešení. „Zavádíme přímý přístup do důchodových agend tak, aby Vězeňská služba již nebyla závislá na vyřízení své žádosti, ale aby informace o důchodech odsouzených měla k dispozici přímo a nepřetržitě,“ plánuje první náměstek Daniel Volák. Novela teď míří do sněmovny, přímý přístup k informacím o důchodech trestanců by dozorci mohli mít už od začátku příštího roku.