Motorkáři umírají, BESIP přichází s preventivní kampaní

Praha - Počet mrtvých motorkářů v posledních letech v polovině zemí EU včetně Česka opět roste. V unii umírá v průměru 18krát více motorkářů než lidí v autech. Neumírají jen mladí a nezkušení jezdci, ale i řidiči středního věku. Oddělení ministerstva dopravy BESIP proto spustí ještě letos nové kampaně zaměřené na bezpečnost motorkářů. 

Kampaň sice startuje téměr v závěru motorkářské sezony, BESIP ale upozorňuje, že na září až prosinec připadá 27 procent z celkového počtu usmrcených motorkářů. 

Kampaň budou tvořit tři nové spoty ve vysílání České televize zaměřené na adrenalinovou jízdu, nutnost předvídat a skútry, v TV Prima pak poběží tři spoty s tématy přípravy před jízdou, defenzivní jízdu, viditelnost a zvládání krizových situací. Vedle toho se bude na autodromu v Sosnové na Českolipsku konat bezplatný kurz bezpečné jízdy pro 70 motocyklistů se zaměřením na rizikové skupiny řidičů. V kraji Vysočina BESIP ve spolupráci se sdružením Doly Bikers a policií uspořádá 75 besed na středních školách.

V Česku při dopravních nehodách za první pololetí zemřelo 311 lidí. Motocyklisté tvoří asi desetinu z nich. I přes smutné statistiky jsou silnice v EU bezpečnější než třeba v USA. Podle statistik totiž v USA připadá na 1 milion obyvatel 107 usmrcených, v EU je to 62, naopak v Japonsku ale „jen“ 45 usmrcených. 

Problémem nejsou jen počty usmrcených motorkářů, ale také fakt, že řada z nich přežije, ale zůstane těžce zraněná. Například v roce 2009 se v EU těžce zranilo celkem 42 500 motorkářů. Na jednoho mrtvého tak připadají další čtyři se závažnými zraněními mozku, míchy nebo končetin.

Policie také nyní rozjela mezinárodní akci, při které se soustředí hlavně na rychlé řidiče automobilů. Měří na pevných místech i za pomoci speciálních passatů. Kontroly potrvají do neděle. Za posledních sedm měsíců zavinila dravá jízda víc než 8 tisíc nehod, při kterých přišlo o život 148 lidí. Reportáž Richarda Samka zde.