TOP 09 zahájí předvolební kampaň v Rathově Hostivici

Praha - Na údajně neprůhledné hospodaření nynějších krajských reprezentací hodlá před podzimními krajskými a senátními volbami upozornit vládní TOP 09. Pro zahájení své předvolební kampaně si strana vybrala středočeskou Hostivici, bydliště někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, který nyní ve vazbě čelí obvinění z korupce. Politici TOP 09 a partnerského hnutí Starostové a nezávislí se ve čtvrtek 30. srpna po zahájení kampaně plánují vydat z Hostivice směrem k zámku Buštěhrad, kvůli jehož údajně předražené rekonstrukci padlo první z obvinění exhejtmana.

Pochodem ze středočeské obce Hostivice do Buštěhradu chce začít ve čtvrtek 30. srpna svou celostátní předvolební kampaň do krajských a senátních voleb TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí. Podle mluvčí strany Alžběty Plívové chtějí ukázat na nejožehavější problém, který nové hejtmany čeká. „Obec Hostivice byla záměrně vybrána proto, jelikož ilustruje, kam až může dojít současný stav hospodaření krajů - totiž netransparentní a nečitelné rozdělování krajských dotací,“ řekla Plívová.

Hostivice je domovská obec Davida Ratha, která za jeho úřadování měla nadprůměrný přísun peněz z krajských dotací. V katastru obce Buštěhrad stojí chátrající zámek, jehož rekonstrukce je spojena s obviněním bývalého hejtmana Ratha.


V Hostivici vládní strana představí „program transparentního kraje“ a pravidla, která by měla zajistit konec plýtvání s krajskými rozpočty. Místopředsedkyně TOP 09 a její středočeská kandidátka na hejtmanku Helena Langšádlová už tento týden zveřejnila návrh, který předpokládá daleko větší informovanost veřejnosti o žadatelích o dotace i důvodech, proč byly konkrétnímu projektu krajské peníze skutečně přiděleny. „Návrh umožní veřejnou kontrolu, což je v boji proti korupci zásadní. Zároveň budou tato pravidla krajská vedení motivovat k hospodárnějšímu rozdělování prostředků daňových poplatníků. V případě jejich porušení bude kraji hrozit pokuta,“ uvedla Langšádlová.

Při zahájení kampaně strana utratí okolo sta tisíce korun, celkem TOP 09 a STAN před volbami letos utratí 34 milionů. Senátní kampaň má stát milionů šest, 28 milionů bude určeno na kampaň před volbami do krajských zastupitelstev. Další peníze mohou dodat ještě samotné regionální organizace.