Chebský policista nadbíhal úplatku, nyní ho stíhá inspekce

Cheb - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začala stíhat policistu, který si před několika měsíci řekl při kontrole v jedné z chebských heren o úplatek 4 000 korun. Muž je podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a hrozí mu až desetiletý trest; krajská policie ovšem názor vyšetřovatelů inspekce nesdílí a 35letého policistu zatím jen přeřadila.

Stíhání předcházelo několikaměsíční prověřování. "K nezákonnému jednání mělo dojít ve službě, při kontrole vnitřních prostor herny v Chebu. Kriminalista výměnou za neoznámení porušení vyhlášky města žádal od provozovatele herny úplatek. Přestože nejprve požadoval
4 000 korun, spokojil se s 2 000," popsala případ mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že následně porušení vyhlášky policista neřešil, neoznámil ani nezadokumentoval.

Policista je stíhán na svobodě, inspekce nadřízené obviněného policisty o jeho trestním stíhání vyrozuměla. Po prostudování dostupných materiálů ale krajská policie názor vyšetřovatelů o tom, že se trestný čin stal, nesdílí. „Proto rozhodla do vyšetření případu pouze o přeřazení stíhaného muže na jiné pracovní místo s tím, že k propuštění policisty či ke zproštění výkonu služby není dán důvod,“ uvedla krajská policejní mluvčí Andrea Kávová.

Podle krajské mluvčí byl kriminalista léta zařazen na úseku boje proti drogám a má za sebou desítky úspěšně vyřešených případů. „Je proto na orgánech činných v trestním řízení, aby velmi pečlivě prošetřily, zda policista porušil zákon, či zda se stal obětí odvety za nekompromisní postup proti cizincům distribuujícím v pohraničí ve stále větším měřítku drogy,“ řekla Kávová.