České děti nemají v oblibě luštěniny a ryby

Brno - Deset týmů kuchařek ze školních jídelen z celé republiky se sjelo do Brna. Soutěží tam ve vaření nejlepšího školního oběda. Kuchařky chtějí vyvrátit mýtus, že se školní oběd musí nutně skládat pouze ze zapáchající kvasnicové polévky, řídkého špenátu nebo univerzální hnědé omáčky.

České děti mají podle předsedy Společnosti pro výživu Petra Tláskala trochu větší tendenci k obezitě, ale tento trend prý panuje i jinde v Evropské unii. „Proti obezitě je nutné bojovat, protože přináší celou řadu onemocnění. Stravování může naše zdraví ovlivnit ze třiceti až čtyřiceti procent. Proto je důležité, aby děti ve školních jídelnách měly možnost se stravovat co nejlépe,“ dodává.

Podle Tláskala je běžně známo, že děti většinou odmítají ryby a luštěniny. „Obě tato jídla jsou ale pro rozvoj dětského organismu velmi podstatná,“ říká. Dítě by prý mělo mít pravidelný stravovací režim. „Denní stravu rozdělujeme do několika dávek. Dítě by tedy mělo snídat, přičemž snídaně by měla obsahovat až třicet procent denního příjmu, stejně tak oběd. Svačiny mezi jednotlivými jídly jsou také velmi důležité, večeře může být už v trochu menší dávce,“ řekl Tláskal.

Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu:

„Největším nedostatkem při stravování lidí v Česku je snídaně. To hraje roli i pro riziko rozvoje obezity. Nevyváženost příjmu potravy totiž mění vnitřní metabolické parametry organismu.“


Děti by se ale podle předsedy Společnosti pro výživu neměly nutit k jídlům, která jim nechutnají. „Měl by se najít kompromis a důležité složky potravy jim nabídnout v nějaké jiné podobě,“ podotkl. Mezi lidmi se prý často vyjímají potraviny, které jsou finančně výhodné a které člověka zasytí. Velice často lidé konzumují potraviny, kterým schází nutriční náboj. „Ony jsou energeticky třeba sice bohaté, ale chudé jinými důležitými složkami výživy,“ dodal odborník.