Češi v zahraničí mají poslední příležitost k zápisu k volbám

Praha – Kdo chce v říjnu zvolit svého senátora a žije v zahraničí, má poslední příležitost zapsat se do seznamu voličů. Na samotné volby však budou muset zahraniční voliči přijet do Česka. Volby na velvyslanectvích – na rozdíl od voleb do dolní komory – nebudou možné.

Zahraniční Češi si mohou vybrat kteréhokoli kandidáta, jemuž budou chtít dát svůj hlas. Budou však muset přijet „za ním“ – do senátního obvodu, v němž se jejich favorit o zvolení uchází. V případě sněmovních voleb si mohou lidé žijící v zahraničí naopak vybírat jen mezi kandidáty z kraje, který losem určí Státní volební komise.

Aby nehlasovali ve více obvodech, musí se lidé žijící v zahraničí včas zaregistrovat a získat tak voličský průkaz. Ten potom odevzdají volební komisi, od které dostanou lístky.

Krajských voleb, které proběhnou – stejně jako první kolo senátních voleb – 12. a 13. října, se potom zahraniční Češi zúčastnit nemohou. Podobné je to také v komunálních volbách.

Komplikovaný způsob registrace českých voličů pobývajících v cizině by mohlo do budoucna vyřešit elektronické hlasování prostřednictvím internetu. Podle návrhu ministerstva vnitra by mohlo být poprvé použito při sněmovních volbách za dva roky.