Na Prahu měla být převedena i Homolka, na seznamu ale není

Praha – Nemocnice Na Homolce se vytratila z původního záměru převést čtyři nemocnice do majetku Prahy. Pražská TOP 09 a ODS se zatím shodly na převzetí Nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice, dál se jedná o podolské porodnici a Psychiatrické léčebně Bohnice. O záměru převzít nemocnice budou zastupitelé jednat v říjnu. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD Jan Žaloudík také vyzval otevřeným dopisem ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby našel politickou odvahu a již nyní veřejnosti vysvětlil, co zamýšlí s fakultními nemocnicemi. Neodpoví-li mu ministr, hodlá svou výzvu každý týden opakovat.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr Heger se na březnové schůzce shodli na tom, že by Praha mohla od státu převzít Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a dále nemocnice Homolku a Bulovku. Už v červnovém návrhu klubu TOP 09 ale zastupitelé navrhli pouze dvě zařízení - Bulovku a Bohnice. O léčebně se přitom do té doby vůbec nemluvilo.

Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra avizoval, že se v následujících dnech klub sejde s ministrem Hegerem. Z jednání by měl vyplynout konkrétní návrh na převod nemocnic, který následně projedná klub ODS. Rada by měla o materiálu rozhodovat na přelomu září a října. Hned poté zastupitelstvo.

Luboš Heger a Bohuslav Svoboda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Podle předběžných plánů by ze zdravotnických zařízení vznikl holding se společnými nákupy léků, zdravotnického materiálu a přístrojů a rozdělením péče tak, aby se nezdvojovala. Počítá se také s přeměnou části akutních lůžek na lůžka následné péče. Praha by tak získala pod kontrolu téměř třetinu zdravotní péče ve městě. Metropolitní síť by se v hlavním městě doplňovala s univerzitními nemocnicemi, které vznikají ze tří pražských fakultních nemocnic. Opoziční ČSSD už dříve upozornila na možnou privatizaci nemocnic. To ale primátor odmítá.

Žaloudík chce slyšet, co ministr zamýšlí s fakultními nemocnicemi

Žaloudík soudí, že by od ministra bylo férové občanům oznámit, co se s touto „vlajkovou flotilou“ bude dít. „Já neříkám, že všechna ta inovační opatření musí být špatná, ale vyzývám ministra zdravotnictví, aby jednoznačně řekl, co s tímto zamýšlí, a netaktizoval, že tak učiní až před volbami, protože si myslím, že je to velké téma i předvolební, už třeba proto, aby posílil i svou stranu nebo strany jiné, které to s tímto myslí dobře a inovativně,“ uvedl.

Senátor ČSSD a onkolog Jan Žaloudík
Zdroj: ČT24

Hegerův stínový protějšek, významný brněnský onkolog Žaloudík, řekl, že už za ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) se hovořilo o přeměně určitého počtu vzdělávacích fakultních nemocnic na vzdělávací soukromé nemocnice. Nepovažuje to v zásadě za špatný krok. Je potřeba ale vědět, do jakých rukou budou předány, protože suverénem nových neziskových nemocnic má být správní rada, ale neví se, kdo v ní bude zastoupen.

Dosud není podle Žaloudíka znám ani osud zbylých fakultních nemocnic. Podle záměru by se měly stát nemocnicemi městskými, metropolitními. Současný pražský primátor Bohuslav Svoboda by věděl, co si s nimi počít, ale dosud k žádným jednáním nedošlo a neví se, co by s těmito nemocnicemi bylo, kdyby se dostávaly do potíží, a to už některé v potížích jsou, uvedl stínový ministr.