Premiér rebely nepřesvědčil, vyšší DPH sněmovnou neprojde

Praha - Sněmovnu čeká další kolo debat o návrzích vrácených Senátem. Mezi nimi je i stabilizační balíček, který včera způsobil rozkol v ODS. Premiér Petr Nečas (ODS) se ještě dnes ráno snažil na jednání poslaneckého klubu šest rebelujících zákonodárců přesvědčit, aby balíček podpořili, avšak neuspěl. Premiér ovšem potřebuje hlasy všech svých poslanců, aby se ve sněmovně podařilo senátní veto přehlasovat. Rebelům je trnem v oku zejména plán na zvýšení DPH, který je součástí balíčku. Na programu sněmovní schůze měly být i církevní restituce, ty ale sněmovna zatím odložila. S restitucemi má po rebelii v ODS ohledně daňových změn údajně problémy strana LIDEM.

O stabilizačním balíčku by se mohlo ve sněmovně hlasovat ještě dnes. Očekává se, že potřebných 101 hlasů nezíská. Šestice poslanců z ODS pro návrh ruku zvednout nechce, špičky ODS je nepřesvědčily ani na ranním jednání klubu. Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ovšem tvrdí, že norma je nezbytná pro sestavení úsporného rozpočtu. A tak ji hodlají do sněmovny ve stejném znění co nejdříve předložit znovu. Stát by se tak mohlo během několika dnů. Se stabilizačním balíčkem by vláda mohla spojit hlasování o své důvěře. Rebelující poslanci ovšem toto spojení nepovažují za šťastné.

Zvýšení DPH nepodpoří:

Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Jan Florian, Radim Fiala


Rebelové volají po úpravě balíčku, podle Peake je ale prostor pro změny malý

„Budeme se věnovat řádnému projednání ve třech čteních a budeme usilovat o změny,“ řekl Tluchoř. Doufá prý, že se podaří najít dohodu na pozměňovacím návrhu, který zákon „uvede do rozumných mezí“. Nechtěl předjímat, zda by zákon, se kterým vláda spojí důvěru, odmítl podpořit, pokud by koalice nevyšla rebelům vstříc a neupravila ho.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) je ovšem prostor pro změny malý. Na
případných zásazích do materiálu by se musela shodnout celá vládní koalice, poukázala Peake. Na úspěch by tak neměly nárok pozměňovací návrhy, které by ve sněmovně při novém projednávání normy předložila například skupina rebelujících poslanců ODS. Poslanci LIDEM v balíčku daňových opatření při jeho novém projednávání žádné změny požadovat nebudou. „Předpokládám, že se to bude mlít v rámci ODS,“ soudí Peake. Už dlouho prý ale neviděla „žádnou ochotu v očích pana ministra Kalouska“ k možnosti předělávat rozpočet.

Komplikace při dalších jednáních očekává i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Mezi prvním a druhým čtením to bude ve výborech, jednání budou mimořádně komplikovaná, nicméně ta jednání určitě povedeme se svými koaličními partnery,“ řekl ČT24.

Petr TluchořPetr Tluchoř, poslanec za ODS

„Byl jsem z pozice předsedy poslaneckého klubu Petrem Nečasem odstraněn před rokem a půl, rok a půl jsem loajálně mlčel a loajálně hlasoval i pro hloupé návrhy zákonů… Tentokrát ale už přichází chvíle, kdy já a evidentně i někteří mí kolegové se rozhodujeme mezi loajalitou ke značce, k programu občanských demokratů a loajalitou k aktuálnímu předsedovi ODS.“

Zdroj: Interview ČT24


Stojí za rozpory v ODS boj o šéfa strany?

Jádrem problémů ale nemusí být jen DPH. Podle člena Výkonné rady ODS a europoslance Hynka Fajmona může být jednou z důležitých příčin současných sporů uvnitř ODS vnitrostranický boj o post předsedy strany. Připustil to v pořadu Hyde Park ČT24.

Se změnami, které navrhuje ministr financí, nesouhlasí levice ani bývalé vládní VV. „Jestliže se snižují reálné příjmy domácností, tak nelze očekávat, že by vláda na vyšší DPH vybrala slibované finanční prostředky,“ řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud dnes bude sněmovna o balíčku hlasovat a zamítne ho, je premiér připraven předložit stejný návrh znovu a spojit ho s hlasováním o důvěře vládě. Poslanec ODS Boris Šťastný už vzkázal, že nepodpoří stejný návrh, jako je na stole teď. Ostatní rebelující poslanci ale konec kabinetu nechtějí připustit.

Pokud by vláda nedostala důvěru, neznamenalo by to automaticky předčasné volby. Uvnitř koalice by se v tom případě hledaly cesty, jak pokračovat dál.

Otazník visí i nad církevními restitucemi

Na programu sněmovní schůze měla být i další témata, zejména církevní restituce. Jednání o nich se ale má odložit. „Protože není shoda na koaličním balíčku, tak se odloží i hlasování o restitucích,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. K návrhu opozice na
odklad se připojila právě ODS. LIDEM svou podporu nárvrhu totiž podmiňuje přijetím změn v DPH. Stejně jako balíček daňových změn i restituce dolní parlamentní komoře vrátil Senát. Vláda tedy potřebuje na prosazení zákona 101 poslanců.

Rozhodnutí o dalším stíhání Ratha přijde na řadu v pátek

Na této schůzi sněmovny se měli poslanci věnovat také další žádosti policie o vydání poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Poslanci se dnes téměř jednomyslně shodli, že se žádostí budou zabývat v pátek. Rath vinu popírá, přesto ale o vydání sám požádal na pondělním jednání sněmovního imunitního výboru, který jeho stíhání dolní komoře doporučil.

Bývalý sociální demokrat Rath už je ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku. Policie nově poslance požádala, aby umožnili Rathovo stíhání v případu údajných úplatků při nákupu vybavení pro středočeské nemocnice.