V Náměšti finišují přípravy na letecké cvičení Ramstein Rover

Náměšť nad Oslavou - Na leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou se pomalu sjíždějí vojáci zemí NATO, kteří se zúčastní cvičení vzdušných sil Ramstein Rover 2012. Pro letošek jde o největší a nejvýznamnější cvičení na českém území. Cvičení odstartuje naostro v pondělí a zúčastní se ho skoro 1 100 vojáků ze 16 zemí.

Cvičení se zúčastní 600 českých vojáků a 460 příslušníků zahraničních ozbrojených sil. Na ploše základny je už od úterý osm amerických letounů A10, které budou nad naším územím operovat poprvé. Americký dvoumotorový letoun je vybaven nejmodernějším laserovým naváděním k ničení tanků, obrněných vozidel a dalších pozemních cílů. Jeho dominantou je rotační kanon, který dokáže vystřelit 4 200 nábojů za minutu. O něm se žertem traduje, že Američané postavili kanon a kolem něho letadlo, aby ho nějak dopravili na bojiště. 

Další technika bude postupně přibývat do konce týdne „V pátek čekáme turecký kontingent, jako poslední se dostaví vojáci ze Slovenska,“ uvedl zástupce velitele základny Miroslav Svoboda. V neděli podle něj vyvrcholí přípravná fáze cvičení a začnou letové brífinky.  

Cílem cvičení je podle velitele vzdušných sil české armády Jiřího Vernera sladění činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích a zvyšování kvalifikace těchto specialistů nasazovaných v Afghánistánu. „Komunikace mezi návodčím a pilotem musí být naprosto bezchybná, jde o životy,“ podotkl americký pilot Clint Eichelberger.   

Náměšťská základna bude hlavní operační základnou cvičení. Úkoly se budou podle řídicího cvičení Harryho Schnella z velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu plnit hlavně ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice. Cvičení zasáhne kromě Vysočiny téměř celý Jihočeský kraj a části Olomouckého a Moravskoslezského kraje. „Máme tady skvělé zázemí, perfektně připravené lidi, dobré vojenské vedení a oceňujeme podporu veřejnosti,“ pochvaloval si Harry Schnell.