Spolupráce s ČR vnáší klid i do euroregionu, prohlásil Fico

Praha - Slovenský premiér Robert Fico si velmi přeje nadále úzce spolupracovat s Českem na různých úrovních, mimo jiné v letectví, sdílení zastupitelských úřadů v zahraničí, NATO či Visegrádské čtyřky. Slovenský premiér na recepci k příležitosti 20. výročí přijetí slovenské ústavy také prohlásil, že česko-slovenské vztahy jsou podle něj výborné a vzájemné bratrství může být podle něj zárukou míru a klidu ve střední Evropě v době, kdy EU prochází hektickým obdobím.

„Proto od vás, jako od skutečných přátel, budeme očekávat, že si s důvěrou budeme vyměňovat názory a diskutovat jako v nejbližší rodině o jakýchkoli problémech,“ uvedl sociální demokrat Fico na půdě slovenského velvyslanectví, kam měl přijet i jeho český protějšek Petr Nečas (ODS). Kvůli vládní krizi se ale z účasti omluvil, promluvil za něj šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Fico Nečasovu nepřítomnost přijal s pochopením, ví, že někdy přijde taková událost, že ministerský předseda musí dát přednost jejímu řešení před zahraničním partnerem. „Úplně chápu, že jsou životní situace, které politika přináší… Vím, co se v české politice děje. Vím, jak je pro ČR, podobně jako pro Slovensko, důležité, přijímat rozhodnutí týkající se konsolidace veřejných financí,“ uvedl. „Samozřejmě nebudu komentovat obsah těchto rozhodnutí,“ dodal Fico, který si přijel do české metropole připomenout kulaté dvacetileté výročí dohody Prahy a Bratislavy rozdělit společnou federaci. Po 74 letech přestalo Československo existovat k 1. lednu 1993.

Video Projevy Roberta Fica a Karla Schwarzenberga
video

Projevy Roberta Fica a Karla Schwarzenberga

Fico, zastupující slovenské sociální demokraty, byl v Česku naposledy jako staronový premiér sousední země letos v dubnu. S Nečasem se tehdy shodli, že vztahy České republiky a Slovenska zůstávají vynikající bez ohledu na odlišnou politickou orientaci vlád a rozdílné postoje k některým evropským otázkám. Uvedli, že obě země také chtějí zdůrazňovat nutnost využívání jaderné energie.