Zrod giganta mezi pojišťovnami vyšetřuje policie

Praha – Protikorupční policie začala vyšetřovat fúzi pojišťovny Metal-Aliance (ZPMA) a její konkurenční České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). S odvoláním na ministra zdravotnictví Leoše Hegera o tom informují dnešní Lidové noviny. Ke sloučení pojišťoven má dojít 1. října, a vznikne tak druhá největší zdravotní pojišťovna v zemi.

„Byli jsme protikorupční policií vyzváni k vydání některých materiálů týkajících se této fúze,“ řekl Lidovým novinám ministr zdravotnictví Heger. Policie nechtěla vyšetřování nijak komentovat, mluvčí pojišťovny Metal-Aliance Zuzana Dosoudilová potom sdělila, že protikorupční policie se na ZPMA v souvislosti s povolenou fúzí dosud neobrátila.

Podle vedení pojišťovny je fúze v souladu s platnou legislativou. „Nevidíme důvod, proč by se na nás policie měla v této věci obracet,“ uvedla Dosoudilová a dodala, že podle vyjádření ministerstva zdravotnictví je nový zdravotně pojistný plán ČPZP na rok 2012 v souladu se správními předpisy i s veřejným zájmem.

Zástupci ministerstev hlasovali pro fúzi – proti přání ministra

Stát proti fúzi pojišťoven od počátku vystupoval, nepodařilo se mu jí však zabránit ani prostřednictvím zástupců ministerstev ve správní radě Metal-Aliance. Ti z nejasných důvodů odmítli hlasovat podle zadání ministerstva a díky tomu se fúze mohla uskutečnit. Právě to, proč k hlasování přistoupili tímto způsobem a proč vůbec vedení pojišťovny Metal-Aliance fúzi povolilo, je pravděpodobně předmětem vyšetřování.

„Zástupce, který byl ve správní radě za TOP 09 (Pavol Lukša – pozn. red.), už z ní byl vyhozen. Myslím si, že jeden z důvodů, proč policie šetří fúzi, je, že ZPMA byla bohatá, dobře hospodařící pojišťovna bez finančních problémů. A ona se bezdůvodně spojí s jinou pojišťovnou. Vždyť každé vedení pojišťovny má zájem na tom, aby zůstalo samostatné. Je to podivná záležitost,“ konstatoval Heger s tím, že mu ovšem nezbylo než smlouvu podepsat.

ČPZP má 737 000 pojištěnců, Metal-Aliance má 430 000 pojištěnců. Jejich sloučením má k 1. říjnu 2012 vzniknout nová pojišťovna s 1,2 miliony pojištěnců, která by tak byla druhou největší pojišťovnou v zemi (po VZP).


ČPZP vznikla spojením Zdravotní pojišťovny Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Právě z něj má podle dostupných informací stát obavy a právě proto také s nevolí nese chystanou fúzi; obává se, že kvůli sloučení pojišťoven získá Chrenek příliš velký vliv ve zdravotním systému (hl. Moravskoslezského a Olomouckého kraje). Patří mu totiž i 11 nemocnic a síť lékáren.