Armáda chce novým projektem přilákat dárce kostní dřeně

Praha – Armáda České republiky přišla s novým projektem "Armáda dává naději", kterým chce přilákat dárce kostní dřeně. Hodlá oslovit hlavně příslušníky ozbrojených sil a přesvědčit je, aby se zapsali na seznamy dárců. Lidé zapsaní v registrech totiž postupně stárnou a nových přibývá málo. Čím je přitom dárce mladší, tím je to pro pacienta lepší.

S nápadem přišel rotný Tomáš Johanides, který sám kostní dřeň daroval. Díky němu už se zapsalo deset příslušníků armády. Darováním kostní dřeně mohou dobrovolníci pomoci lidem s vážnými onemocněními krvetvorby. Nejvíce ji potřebují ti, kteří mají leukémii. Loni objevili lékaři v registrech pro české pacienty 163 dárců, zhruba polovina z nich byla z Německa. Od svých krajanů dostala dřeň jen čtvrtina lidí.

Lékaři hledají dárce ve všech světových registrech, aby dosáhli co největší shody. „Je nutno splnit různé podmínky, aby kostní dřeň byla přijata, to znamená, že tam musí být genetická podobnost,“ řekl ČT ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.

Ilustrační fotoV Česku žije téměř 25 000 lidí s nádorovou krevní chorobou. Každé dvě hodiny je diagnostikován nový pacient s nádorovým onemocněním krve a každých sedm až osm hodin jeden člověk na toto onemocnění zemře. V Česku se od roku 2000 provádí ročně 500 až 600 transplantací kostní dřeně, příbuzenských i nepříbuzenských.


Dřeň takto získal například pan Hynek Sladký. Dárce zůstává anonymní, ví proto jenom to, že mu život zachránil 22letý muž z Německa. Při oslavě prvního výročí transplantace chce dárci alespoň poslat přes lékaře poděkování: „Já jsem měl krevní skupinu nulku a teď mám áčko, takže kus jeho je teď ve mně.“

S projektem je spojena také výstava fotografií rotného Tomáše Johanidese a majorky Jolany Fedorkové nazvaná „Život s nadějí“. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v atriu ÚVN do konce září. Snímky vznikly během jejich působení v zahraniční misi v Afghánistánu.