Peníze za chatu nejsou Koženého, tvrdí jeho obhajoba

New York - Kontroverzní finančník českého původu Viktor Kožený podle obhajoby nemá nic společného s 22 miliony dolarů (asi 431 milionů korun) z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado, jichž se u newyorského soudu domáhá Harvardský průmyslový holding (HPH). Vyplývá to z informací, které soudu předložili obhájci bývalého majitele chaty, jímž je prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company Koženého matka Jitka Chvatíková. HPH ale ve svém podání k newyorskému soudu označuje takové tvrzení za podvodné.

Obhajoba nicméně uvádí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem. Koženého matka si ji prý koupila v roce 1997 za 19,75 milionu dolarů. V roce 2005 pak nemovitost našla nového kupce za 22 milionů dolarů, jehož pak nechala zadržet americká justice kvůli podezření, že se Kožený dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu.

Američané letos na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze. Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál, zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů.

Newyorský soud pak vydal počátkem června dočasný příkaz, který znemožňuje s penězi disponovat. Soudní jednání v případu by se mělo uskutečnit koncem září. Obhájci Koženého matky po soudu podle předložených dokumentů nyní požadují, aby HPH složil 1,25 milionu dolarů jako náhradu nákladů a škod, které by společnosti Landlocked Shipping mohly vyvstat, pokud holding ve sporu neuspěje.

Firma se podobnými argumenty jako proti HPH hájila již v minulosti proti americkým úřadům. Ty ale naopak tvrdily, že mají dostatek důkazů o tom, že Kožený vystupoval před jinými lidmi jako majitel nemovitosti. Na finančníka podle nich byly napsány i účty na vodu a energie do chaty. Společnost Landlocked Shipping je pak založená stejným způsobem a u stejné firmy jako i jiné tehdejší Koženého firmy, uváděly americké úřady. Soud ale jejich nárok na peníze z prodeje chaty nakonec v roce 2010 zamítl z procedurálních důvodů.