Mládek: Kalousek vytvořil podmínky k pančování, měl by rezignovat

Praha – Stínový ministr financí Jan Mládek na tiskové konferenci ČSSD řekl, že by měl Miroslav Kalousek začít uvažovat o rezignaci. Podle sociálních demokratů se ministr financí tváří, že se ho problém metanolu netýká. Mládek podotkl, že Kalousek sice není odpovědný za zdraví lidí, ale za obrovské daňové úniky. Tím, že se prý nestaral o daně, vytvořil dobré podmínky k pančování a ohrožení života českých občanů. Třiadvacet mrtvých je podle Mládka už dost na to, aby zvážil ministr financí rezignaci.

„Prioritní je, aby se zrušila prohibice. Musí to být samozřejmě spojeno s tím, že budou nové kolky, bude zajištěno, aby byl alkohol dosledovatelný, a bude vyřešen problém oněch třiceti milionů láhví, které jsou někde v distribuci. Pokud to vláda neudělá, způsobí rozmach černého trhu ještě ve větším rozsahu, než který způsobila předtím,“ vyjádřil se stínový ministr financí Jan Mládek. Dle jeho slov by se měl začít vyrábět nový a lépe kontrolovaný alkohol od standardních výrobců, který by se měl pustit na trh.

„Včera jsem se rozhodl utvořit expertní pracovní skupinu, která jde průřezem všech politických stran a vyzývá odborníky z různých státních i nestátních institucí,“ řekl předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban. Dle jeho slov se musí řešit nejen aktuální situace, ale i budoucnost. Expertní tým prý bude hledat změnu v systémovém přístupu, podívá se znovu na trestní odpovědnost a bude se zabývat i státními licencemi na výrobu, distribuci a dovoz alkoholu do ČR.

Podle Urbana by se měly problémové láhve vylít

Podle Urbana jsou nutné nejen nové kolky na láhve, které jsou dodány od nějakého oficiálního výrobce. „Láhve, na které nejsou faktury, které byly možná nakoupeny na černém trhu, se budou muset vylít. Jedině tak může stát garantovat to, že se nestane žádný další případ otravy metylalkoholem,“ dodal.