Šéf GIBS vyzval Lásku, aby místo pomluv předložil důkazy

Praha – Spor známého advokáta Václava Lásky s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivanem Bílkem o „pověst“ úřadu se ani po vzájemné konfrontaci ve vysílání ČT nevyřešil. Bývalý policista vyčítá GIBS nekvalitní vyšetřovatele a považuje ho za nejslabší článek policie. Odkazuje například na známou kauzu kolínských policistů, kterým bylo k nevoli některých kolegů zrušeno obvinění z údajných styků s podsvětím, nebo nedávné odvolání policejního šéfa Lessyho. Pro své názory na GIBS má prý Láska důkazy – a ředitel inspekce Bílek mu skrze pořad Hyde Park ČT24 vzkázal, aby je předložil, pokud se nechce omezit pouze na jednoduché pomluvy.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Láska před třemi týdny ve stejném pořadu mluvil o generální inspekci jako o „jednom z nejnekvalitnějších útvarů“ u nás. Orgán, který má prověřovat trestné činy spáchané policisty, členy vězeňské služby nebo celníky, používá podle něho kriminální metody. „Pracuje takovým způsobem, že když si zasedne na nějakého policistu, tak objíždí ve vazební věznici ty osoby, které tam daný policista dostal, a vyptává se jich, jestli nemají na takového člověka kompromitující informace,“ zmínil tehdy Láska.

Šéf GIBS tehdy připustil možnost, že se proti výrokům Lásky bude bránit u soudu, nakonec k tomu ale nesáhl. „Zákon neřeší útoky na úřední osoby verbálního charakteru… Kdyby se mi ozvala konkrétní osoba, která by se cítila výroky pana Lásky zasažena, tak bych konal. Já sám jsem celkem imunní a myslím, že jsem schopen se dostatečně bránit sám,“ řekl Bílek.

Advokát Láska hovoří o nekompetentnosti policie v souvislosti s případem z loňského října, kdy inspekce obvinila několik  kolínských policistů z toho, že poskytovali ochranu drogovým dealerům a dávali jim informace z policejních databází. Měli za to dostávat peníze, dárky a několikrát si nechali i část zajištěných drog. Při domovních prohlídkách tehdy inspekce našla u policistů drogy, pomůcky k jejich prodeji a užívání a kradené věci. Posléze ale bylo obvinění přehodnoceno a případ nemá jednoznačný závěr. Kvůli počínání inspekce prý několik policistů znechuceně odešlo, jak tvrdí Láska.

Komentáře k případu kolínských policistů:

Václav Láska, advokát: „Bylo zatčeno 6 policistů, u kterých inspekce navrhla obvinění a vzetí do vazby. Čtyři návrhy státní zástupce smetl rovnou, dvěma obvinění sdělil, ale následně bylo zrušeno jako nezákonné a od té doby se takřka půl roku nic neděje. Takový je reálný stav.“

Ivan Bílek, ředitel GIBS: „Pan Láska hovořil o tom, že ti policisté byli očištěni. Já jsem se dotázal policejního orgánu a nedošlo ještě k rozsudku. Je to v současnosti pod dozorem státního zástupce. Jinou indicii jsem od pana Lásky neslyšel.“


GIBS si od Lásky vysloužil kritiku své práce nejen kvůli konkrétním případům, ale i kvalitám svých vyšetřovatelů. „Kdybychom na tom byli tak špatně, tak asi bychom si nemohli vybírat lidi, kteří k nám chtějí jít z elitních útvarů. Od nás také někteří lidé odcházejí a oni nejdou do civilu, oni jdou do řídících funkcí na útvary, které se zabývají specializovanou kriminalitou,“ namítl Bílek.

Podle advokáta ale rozhodují členové inspekce v mnoha ohledech neprofesionálně a ke stejnému názoru prý několikrát dospěl i soud. Láska je ochoten předložit důkazy, podle jeho slov jej ale zklamalo, že se proti němu Bílek nebránil u soudu, jak původně tvrdil. „Tehdy jsem pouze řekl, že pouze zvážím právní obranu. Tímto ale pana Lásku vyzývám, aby ty kroky učinil sám. Pokud má nějaké důkazy, zadržuje je a nepředloží, tak se dopouští protiprávního jednání. Pan Láska řekl, že ty důkazy má, tak ať je předloží,“ reagoval šéf GIBS.

Ivan BílekGIBS v poslední době mnozí kritici označují za prodlouženou ruku politiků v řadách policie a nástroj na nepohodlné osoby. Sám Ivan Bílek bývá často spojován s někdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem. V době jeho působení v čele resortu pracoval jako náměstek policejního prezidenta Oldřicha Martinů, na starost měl uniformovanou policii. Z pozice odešel v únoru 2011, jak sám říká, na vlastní žádost. Neúspěšně usiloval o post policejního prezidenta. V listopadu téhož roku se stal ředitelem nově vzniklé Generální inspekce policejních sborů.

„Moje vztahy v té době byly s vedením ministerstva ryze pracovní. Byl jsem náměstkem policejního prezidenta a formální, pracovní jednání naprosto převažovala. S Ivanem Langrem jsme si začali tykat po jeho odchodu z  ministerstva.“

Podle spekulací médií došlo vznikem GIBS k naplnění dohody o dělbě moci uvnitř policie, jež – jak tvrdí kuloární informace – měla být smluvena při první vládní krizi na konci roku 2010. Tehdy Věci veřejné v čele s jejich předsedou Radkem Johnem usilovaly o odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Na jeho místo nakonec nastoupil Johnem favorizovaný Petr Lessy, ODS pak údajně měla obsadit vznikající GIBS.

„Vnímám to už jako jakýsi kolorit. Mně nic jiného nezbývá než to nechat být. Jestliže je člověk už zaškatulkován, těžko se proti tomu nějak bránit.“