I po 40 letech žije památka parašutistů, kteří zahynuli v Bulharsku

Glbnik (Bulharsko) - Přesně před 40 lety zahynulo v Bulharsku 11 československých vojenských parašutistů. Na nechráněném přejezdu jejich autobus srazil vlak. Jejich památku dnes uctily špičky české i bulharské armády. Čas prý zahojí všechny rány, ale tahle se nezahojí, řekl České televizi Ivan Hoššo, který tragédii přežil.

„Skupina československých parašutistů tragicky zahynula,“ ozvalo se z reproduktorů rozhlasových přijímačů. Vzápětí potvrdil špatnou zprávu tisk a televize. Bylo 21. září 1972. Při tragické dopravní nehodě zahynuli příslušníci Armádního sportovního družstva parašutismu, kteří se zúčastnili VI. mistrovství spřátelených armád v Bulharské lidové republice.

Nehoda se stala přibližně 40 kilometrů jižně od Sofie na nechráněném železničním přejezdu u obce Glbnik. V husté mlze narazil projíždějící rychlík do autobusu, který převážel československé parašutisty k seskokům na blízké letiště Kondofrej. Při katastrofě zahynulo pět parašutistů na místě nehody a dalších šest při převozu do nemocnice. S vážnými zraněními nehodu přežili Ivan Hoššo a Bedřich Chudoba.

Více informací a fotky najdete zde: