Dvě základní školy v Praze zruší domácí úkoly

Praha – Dvě pražské základní školy – ZŠ Havlíčkovo náměstí a ZŠ Jaroslava Seiferta – se chystají k revolučnímu kroku. Plánují totiž úplně zrušit domácí úkoly. Podle nich totiž zbytečně zatěžují nejen žáky, ale i jejich stále zaměstnanější rodiče. Dalších deset škol oslovených psychology ale s novinkou nesouhlasí.

Domácí úkoly některým dětem nevadí, pro jiné ale znamenají ztracený čas nebo také stres. „Když jsou děti ve škole do dvanácti, ty starší do půl druhé a opravdu intenzivně s učiteli pracují, tak by opravdu měly mít odpoledne volno,“ domnívá se ředitelka školy Havlíčkovo náměstí Irena Meisnerová. Podobně hovoří i její kolegyně z další základní školy na Praze 3. „Chceme nabídnout možnost, že bychom toho co nejvíce zvládli ve škole sami,“ myslí si ředitelka ZŠ Jaroslava Seiferta Břetislava Mardešičová.  

Podle ministerstva školství vše záleží jen na učitelích. Řada z nich si ale bez úkolů školu představit nedokáže. „Vysvětlit matematiku ve škole jde, je ale třeba si ji procvičovat doma,“ myslí si učitelka Hana Bauerová. A co na to psycholog? Podle Petra Klímy by měla rodina v podvečer, kdy se schází, řešit jiné věci než domácí úkoly. Některé školy od úkolů ustupují i tak, že nechávají své žáky zpracovávat nejrůznější projekty. Ty děti většinou baví a hlavně nemají pocit, že dělají domácí úkol.