Policie varuje před neokolkovanou hruškovou vodkou, mrtvých už je 26

Ostrava - Policie dnes po poledni varovala před dalším závadným alkoholem, který může být vysoce toxický. Jde o litrovou skleněnou neokolkovanou láhev opatřenou etiketou Hrušková vodka. Podle ostravské policejní mluvčí Gabriely Holčákové je na láhvích nápis: Výrobce - Ostravská likérka, OL.&.Com., s. r. o., Blodkova 381, Ostrava-Hulváky. Mluvčí zároveň potvrdila, že muž nalezený v pondělí v Ostravě zemřel na otravu metanolem a je tak 26. obětí otrav. 

Policie v souvislosti s neokolkovanými láhvemi požádala o pomoc i veřejnost. „Žádáme veřejnost, která může uvést jakoukoliv informaci k možnému prodeji/nákupu NEOKOLKOVANÉHO alkoholu v prodejně ve Starém Bohumíně na Náměstí Svobody č. 40, aby kontaktovala kriminalisty na tel. 724 205 326, případně informace sdělila na lince 158,“ uvedla Holčáková. Opět upozornila i na možný toxický obsah neokolkované litrové skleněné láhve s etiketou FREDERIC, TRADE MARK, 50 % WODKA, EXTRA FINE.

Ani dvanáctý den prohibice ale nezastavil další otravy metanolem. Havířovská nemocnice dnes přijala třiatřicetiletého muže. Jeho stav je kritický a leží v bezvědomí na ARO. Náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Lux informoval o tom, že pacient vzhledem k akutnosti dostal norský protijed fomepizol.

V Havířově stále leží i třiačtyřicetiletý muž, který byl s otravou přijat v pondělí odpoledne. Policisté ho našli v garáži mezi prázdnými láhvemi od tvrdého alkoholu. V těle měl 1,5 promile metanolu. Nového pacienta má od pondělí i nemocnice v Ostravě. Muž je ve vážném stavu. Spolu s ním popíjel meruňkovici i další muž, kterého ale našla policie mrtvého. Pitva dnes potvrdila, že zemřel na otravu metanolem a je tak 26. obětí.

Krajský úřad na jihu Moravy zavedl pro své občany bezplatné kontroly alkoholu. Podle hejtmana Michala Haška bylo k dnešnímu ránu zachyceno už 24 vzorků s nebezpečným obsahem metanolu. Do krajského testování zatím bylo podáno celkem 2 419 vzorků, otestovaná je tisícovka z nich. Kriminalisté také v minulých dnech zahájili trestní stíhání dalšího muže, který se dopustil trestné činnosti v souvislosti s distribucí závadné slivovice, kterou se otrávil pacient hospitalizovaný v boskovické nemocnici i účastníci oslavy na Slovensku.

Přehled obětí otrav metanolem po krajích (podle místa úmrtí):

  • Moravskoslezský – 16 (včetně květnového případu)
  • Olomoucký – 4
  • Zlínský – 3
  • Jihomoravský – 2
  • Praha – 1