Příspěvky na péči dorazily k lidem pozdě, komplikuje jim to život

Praha - Ani poslední pracovní den měsíce září nedostala řada handicapovaných příspěvek na péči za tento měsíc. Částka se pohybuje od 800 do 12 tisíc korun. Úřady práce sice peníze odeslaly, k lidem ale dorazí později než obvykle. Národní rada osob se zdravotním postižením odhaduje, že se kvůli tomu může dostat do potíží až sto tisíc příjemců.

Pracovní úřady tento měsíc přenášely a kontrolovaly data o příjemcích příspěvků na péči z původního systému do nového. I přesto, že kvůli tomu došlo ke zpoždění, je vše podle úřadů v pořádku. „Úřad práce splnil povinnost a v měsíci, za který dávky náleží, všechny odeslal,“ tvrdí náměstek generálního ředitele Úřadu práce Martin Žárský.

„Oni říkají, 'my jsme splnili zákonnou povinnost'. Ať jdou s takovou zákonností někam!“ reagoval předseda rady Václav Krása. Lidé, kteří příspěvek dostávali běžně v polovině měsíce, si podle toho nastavili i trvalé příkazy v bankách. Někteří se tak se zpožděním dávek stávají dlužníky.

Už za pár měsíců se budou i příspěvky na péči vyplácet jen prostřednictvím sKarty. Cest k bankomatům se obávají nejen lidé na vesnicích, ale i v zapadlých pražských uličkách. Podle některých názorů je připravovaný systém třeba pro staré lidi nepříjemný a komplikovaný. Přelomové změny ve výplatě dávek přišly s letošním lednem, i přes tehdejší kolapsy softwaru ale přechod na novinky průběžně pokračuje. Stát očekává stamilionové úspory ročně.