Hra s kamínky a zvěří, spaní venku a ve stanu. Lesních školek přibývá

Praha – Přestože s nimi legislativa nepočítá a rejstřík škol je neeviduje, lesních mateřských škol stále přibývá. První vznikla v Česku před dvěma lety, v současnosti jejich počet přesahuje čtyřicítku. Jejich vzdělávací program se od kterékoli jiné školky neliší, všechny aktivity se odehrávají venku na roční období a počasí nehledě.

Pěstují si tu třeba i vlastní zeleninu, o zábavu se jim starají i zvířata. V lesních mateřských školkách děti třeba nemají klasické hračky. Hrají si s tím, co najdou v lese, tedy třeba s kamínky nebo klacíky. Vodu berou z barelu, návrat k přírodě oznamuje i kompostovací záchod. Venku se spí, i když je chladno, stačí maringotka nebo vytápěný stan. „Když je srovnáme s dětmi, které chodí do běžné školky, tak většinou jsou tady děti mnohem méně nemocné. A když jsou nemocné, tak se jim třeba respirační choroby neopakují často,“ myslí si Magdaléna Kapuciánová z MŠ Semínko.

Lesních školek přibývá, přestože pro ně neexistují jasná pravidla. Nesplňují třeba hygienické normy pro klasické školky, většinou proto fungují jen jako jedno z jejich oddělení. Teď ale skončilo pokusné ověřování. Podle Jitky Jarníkové z Národního ústavu pro vzdělávání není důvod se obávat, že by tento model nemohl fungovat.

Děti si hrají s květy
Děti si hrají s květy

Poslední slovo náleží na ministerstvu školství, rozhodne nejspíš do konce roku. Oficiální razítko by lesní školky mohly dostat už od příštího září.