Ministerstvo: Dodavatel registru už odstranil nejhorší chyby

Praha - Dodavatel centrálního registru vozidel, společnost ATS-Telcom, odstranil z databáze většinu nejzávažnějších chyb, konkrétně 800 000 špatně uvedených údajů. V registru by se tak od konce září neměl například vyskytovat zápis více majitelů u jednoho vozidla. S odvoláním na předběžnou zprávu firmy o výsledcích opravy registru to oznámil mluvčí ministerstva Martin Novák. Kolik chybných údajů databáze obsahují, ale resort netuší. Podle nejčernějších scénářů by mohlo jít až o několik milionů chyb.

Drobné chyby se podle Nováka budou vyskytovat i nadále. Společnost ATS-Telcom se ovšem zavázala, že bude s opravami dat pokračovat. Dodání oficiální zprávy o podrobnostech provedené revize dat ministerstvo očekává tento týden. „Určitě provedeme namátkovou kontrolu těch dat, která byla opravena,“ dodal Novák.

Chyby může ministerstvo řešit jen smluvními dodatky, sankcionovat nemůže

Úředníci ale tvrdí, že se v poslední době žádná významná změna v chodu registru neudála. Výraznou pomoc nepředstavuje ani telefonická linka, kterou pro ně ministerstvo zřídilo. Pardubičtí úředníci například tvrdí, že za poslední měsíc nedostali na své dotazy jedinou odezvu.

Pokud se ukáže, že problémy dál přetrvávají, pokusí se ministerstvo domluvit s dodavatelem na dalším termínu a množství dat, které firma v registru opraví. Chyby tak bude ministerstvo zřejmě dále řešit smluvními dodatky, protože sankcionovat ATS-Telcom za problematický registr nemůže. Smluvní sankce se podle úřadu týkají jen dodání a nedodání systému, jeho kvalitu ale neřeší.

Existenci chybných údajů ministerstvo dopravy přiznalo na konci července. Podle úřadu se měly vyskytovat už v předešlé podobě registru, kterou spravovalo ministerstvo vnitra. Problémy se vyskytly například s výše uvedeným zápisem majitelů vozidel. V systému se mnohdy nezobrazoval aktuální majitel vozidla, ale předchozí majitel. Registrační značka nesouhlasila v téměř 21 000 případů a objevily se duplicitní VIN kódy.

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém selhal a od té doby se potýká s neustálými problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS-Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru.