Drábek: Zatkli mi náměstka? Mlčení policie je skandální

Praha – Za skandální označil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) skutečnost, že mu protikorupční policie odmítla poskytnout informace o dnešním zatýkání v budově jeho resortu. Odtud si neuniformovaní policisté odvedli dva vysoce postavené úředníky, jedním z nich je i Drábkův 1. náměstek a blízký spolupracovník Vladimír Šiška. Viní je z uplácení, Drábek si podle vlastních slov ovšem nic takového nedovede představit.

„S výjimkou toho, že na mou žádost prostřednictvím ředitele kabinetu mluvčí policie potvrdil, že dva úředníci ministerstva práce a sociálních věcí byli obviněni z trestného činu podplácení, v tuto chvíli nemám žádné další informace,“ konstatoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek před jednáním s předsedou vlády Petrem Nečasem. Jejich setkání nakonec trvalo přibližně půl hodiny, bylo pouze informativní.

Mluvčí kabinetu Michal Schuster v prohlášení po schůzce zdůraznil, že Drábek i Nečas nyní disponují jen neprověřenými informacemi z médií. „Proto je nezbytné vyčkat, než budou tyto informace detailnější a prověřené. Teprve na jejich základě pan premiér rozhodne o dalším postupu,“ uvedl premiérův mluvčí.

Drábek si neumí představit, že by náměstek uplácel

Právě Nečas přitom během dne označil zátah na MPSV za vážný, s čímž souhlasí i jeho ministr. „Taktéž považuji za vážnou situaci, kdy je první náměstek ministra z něčeho obviněn a ministr se to ani na žádost od policie nedozví dříve, než se to dozví veřejnost a média. To považuji za skandální.“

Zatčení Vladimíra Šišky, který je jeho mnohaletým spolupracovníkem, Drábka podle vlastních slov „osobně zasáhlo“. Sám si ale možnost uplácení vůbec představit nedokáže. „Neumím si to vysvětlit, jakým způsobem může na ministerstvu první náměstek někoho podplatit, ale věřím, že mi k tomu policie v dohledné době dá dostatečné informace,“ dodal ministr před jednáním s předsedou vlády.

Vladimír ŠiškaProtikorupční policie v budově ministerstva vedle Šišky zatkla také ředitele odboru informatiky Milana Hojera. Oba skončili v policejní cele. Podle detektivů předali úplatek třetí osobě v souvislosti s ministerskou veřejnou zakázkou. „Byli obviněni z podplácení, které se týká způsobu vyhlášení této veřejné zakázky,“ doplnil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Bližší informace, čili kolik peněz, komu a za jakou konkrétní zakázku měli úředníci vyplatit, ovšem policie tají. Policie tvrdí, že má pro stíhání úředníků dost přímých i nepřímých důkazů. Třetí postavu, která měla sumu od mužů z ministerstva převzít, z trestného činu neobvinila.


Kvůli dnešnímu zátahu na MPSV Drábka vyzvala k rezignaci nejen opozice ústy předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, ale i Drábkova stranická kolegyně a kandidátka na hejtmanku v Ústeckém kraji Karola Haasová. Obdobně se vyslovila i oloumocká buňka. Ministr se k tomu ovšem nijak vyjadřovat nechtěl. „Atmosféra je zjitřená tím, že je deset dní před krajskými volbami, a já to nechci nijak komentovat.“ O rezignaci zatím neuvažuje, nemá prý dostatek informací.

Oba obvinění úředníci pracují na strategických projektech ministerstva. Jedním z nich byl třeba nový informační systém pro výplatu sociálních dávek, pořízený za stovky milionů korun. Opozice, která už dřív opakovaně žádala odchod náměstka Sišky, právě kvůli kolabujícímu systému výplat sociálních dávek, zvyšuje tlak.

Video Brífink Jaromíra Drábka k zatčení náměstka Šišky
video

Brífink Jaromíra Drábka k zatčení náměstka Šišky