Nečas rozdal úkoly a kvůli metanolu zaměstnal šest ministerstev

Praha – Sám premiér Petr Nečas označil dnešní jednání vlády za mimořádně bohaté. V souvislosti s metanolovou aférou rozdal úkoly šesti ministerstvům, jak do budoucna vlně otrav pančovaným alkoholem zabránit. Každý z úkolů přitom sleduje dlouhodobé hledisko – od koncesovaného prodeje alkoholu přes sjednocení potravinářských kontrol po prevenci v řadách mládeže. Na otravu metylalkoholem v uplynulých týdnech zemřelo 27 lidí.

„Přijali jsme usnesení, které určuje činnost vlády v dlouhodobějším hledisku,“ konstatoval po jednání kabinetu premiér Nečas (ODS). „Občané České republiky mají mít jistotu, že se stát poučil z této události (metanolové aféry – pozn.red.) a bude konat. Cílem je minimalizovat riziko, že se znovu objeví láhve se závadnými lihovinami.“

Vláda proto zřídila speciální pracovní skupinu, která má rozpracovat návrhy na omezení černého trhu s alkoholem. Usednou v ní náměstci ministrů financí, průmyslu a obchodu, spravedlnosti, vnitra, zemědělství a zdravotnictví. Ke spolupráci budou přizváni také reprezentanti Unie výrobců a dovozců lihovin, Potravinářské komory a Asociace hotelů a restaurací. Právě zmíněná ministerstva také dostala od vlády řadu úkolů, jak fenomén alkoholu v české společnosti do budoucna normalizovat.

Ministerstvo financí: Resort Miroslava Kalouska (TOP 09) dostal za úkol navrhnout cesty, jimiž by se dalo docílit vyšších kontrol pro nakládání s metylalkoholem; právě jím se všichni lidé při konzumaci pančovaného alkoholu otrávili. Vedle toho má hledat způsob, jak zmenšit maximální možný objem spotřebitelského balení lihu a jak zavést peněžité sankce pro osobu povinovanou značit líh, pokud zničí, ztratí nebo odcizí kontrolní pásku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Resort Martina Kuby (ODS) má navrhnout postup pro zavedení koncesí na prodej alkoholu.

Ministerstvo spravedlnosti: Resort Pavla Blažka (ODS) má revidovat trestní zákoník v oblasti trestních činů souvisejících s nelegální výrobou a distribucí lihovin. Cílem je zákonně ukotvit nově zaváděný „rodný list“ lihovin.

Ministerstvo vnitra: Resort Jana Kubiceho má vytvořit speciální kriminalistickou skupinu pro černý trh s lihovinami.

Ministerstvo zemědělství: Resort Petra Bendla (ODS) má sjednotit kontrolní instituce v oblasti státního dohledu nad potravinami. Dosud se při kontrole tříští zájmy potravinářské inspekce a hygieny.

Ministerstvo zdravotnictví: Resort Leoše Hegera (TOP 09) má zajistit informační kampaň, která by ještě důkladněji šířila informace o tom, jak likvidovat nebezpečný alkohol, a upozorňovala na nebezpečné značky lihovin. Dále má dopracovat nový zákon o návykových látkách a předložit ho vládě.

„Národní protidrogový koordinátor se zaměří na ochranu dětí a mládeže v souvislosti s požíváním alkoholu,“ doplnil Nečas. „I budoucí konzumenti by měli mít dostatek informací o tom, co všechno alkohol způsobuje, jaká jsou rizika a jak se jim vyvarovat.“

Všechny návrhy mají vzniknout do 17. října, tedy dvou týdnů. Vedle toho by se v blízké době měla podle premiéra uskutečnit mimořádná akce celníků.

Metanolová aféra ovšem nebyla jediným tématem, nad nímž dnes vláda zasedla. Schválila také nová pravidla pro nakládání s orgány darovanými na transplantace, která by mohla platit už od příštího roku. Novinka zavádí možnost darování orgánů k transplantaci i od zemřelých cizinců, kteří nejsou občany ČR. Odměna za darování orgánů nadále nebude možná, žijícím dárcům by ale mělo být kompenzováno nepohodlí a omezení kvůli darování a pokryty výdaje a ztráty příjmu. Novela počítá i s příspěvkem na vypravení pohřbu dárce.

Přísná pravidla taxislužeb pro všechny smluvní dopravce

Do sněmovny kabinet poslal také novelu zákona z dílny ministerstva dopravy, která zpřísňuje podmínky pro smluvní přepravce a nastoluje jim podmínky podobné těm, které platí u taxidopravců. „Smluvní přepravci svým způsobem vykonávají taxislužbu a obcházejí ty podmínky, které doposud byly přísnější pouze pro oblast taxislužby,“ konstatoval ředitel odboru veřejné dopravy ministerstva dopravy Ondřej Michalčík.

Řidič nově musí být starší jednadvaceti let, spolehlivý a v uplynulých pěti letech nesmí spáchat trestný čin. Všechna auta také musí být vybavena taxametrem. Takové opatření ovšem kritizují ti smluvní přepravci, kteří zajišťují odvoz lidem, kteří pili alkohol a přijeli do restaurace autem. „Používáme třeba městskou dopravu, rozvážíme naše řidiče v kvadrantech a doprovodné auto vůbec nekopíruje cestu klienta. Nevím, jestli mám řidičům namontovat taxametr na krk, nebo ho zabudovat každému z klientů do auta,“ upozornila majitelka společnosti Drin SOS Slávka Haramízová.

Zpřísňují se také tresty; pokud některý z taxikářů nebude splňovat podmínky, nebude mít smlouvu se zákazníkem a nebo bude překračovat městem stanovenou maximální cenu jízdného, může mu být až zakázána činnost.

Video Ministři mají připravit návrhy na boj s nelegálním alkoholem
video

Ministři mají připravit návrhy na boj s nelegálním alkoholem