Rodinu vyhnal z Řecka požár, podle soudu musí dostat peníze zpátky

Brno - Rodina, jejíž dovolenou v Řecku přerušil nebezpečný požár, má nárok na vrácení většiny peněz. Ve sporu klientů s cestovní kanceláři Blue Style to potvrdil Nejvyšší soud. Rodina s půlročním dítětem údajně přečkala nejhorší řádění plamenů v loďce na moři, pak se raději na vlastní náklady vrátila do Česka. Pobyt v oblasti rodině nedoporučila ani česká ambasáda, cestovní kancelář nicméně tvrdila, že je schopná poskytnout sjednané služby.

Událost se stala v srpnu 2006, kdy poloostrov Chalkidiki na severu Řecka zasáhly prudké požáry. Plameny vyhnaly z hotelů tisíce turistů. Česká rodina přijela na Chalkidiki 20. srpna, za dovolenou zaplatila přes 63 tisíc korun. Den po příletu však vypukl požár. Rodina se na kritickou dobu uchýlila na loďku, kde čekala na pomoc dvě hodiny - po návratu do hotelu nefungovala elektřina a netekla voda, celou oblast prý zahaloval dým. 

Delegáti cestovní kanceláře ale podle Lucie Kratochvílové nereagovali tak, jak měli. „Vůbec nás nekontaktovali v průběhu dne a my jsme se jim potom marně snažili dovolat,“ řekla ČT. „Nechali nás tady v tom ohni, kdyby to přeskočilo, tak jsme tu všichni uhořeli,“ dodala další turistka Eva Stehlíková.   

Česká ambasáda rodině nedoporučila, aby v zasaženém území setrvala. Cestovní kancelář ale navrhovala, aby turisté zůstali na místě, a slibovala jim například výlety do okolí. Rodina nabídku nevyužila a za vlastní peníze odjela do Česka. Pražské soudy později uznaly, že pokračování zájezdu s malým dítětem nebylo v dané lokalitě objektivně možné. 

Obvodní soud pro Prahu 1 přiznal rodině 20 tisíc korun, městský soud pak částku potvrdil, ale navíc rodině přisoudil ještě dalších 34 514 korun jako náhradu za nevyčerpané dny dovolené. Cestovní kancelář se ale dovolala k Nejvyššímu soudu, protože prý byla schopná poskytnout sjednané služby, případně zajistit náhradní ubytování. Soudy prý hodnotily důkazy příliš jednostranně, čímž porušily princip rovnosti stran. Nejvyšší soud se ale vůbec podstatou sporu nezabýval a dovolání zamítl, protože ani jedna z částek nedosáhla limit pro přípustnost dovolání. 

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu pochopitelně respektujeme,“ uvedl Martin Slaný z CK Blue Style. Tajemník Asociace CK Michal Veber ale upozornil, že verdikt nelze brát jako precedent, protože šlo o výjimečný případ.